יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - הנדסה ומדעים
אדריכל
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
אדריכל - או ארכיטקט - אחראי על תכנון החלל ועיצובו - החל מרמת המאקרו (עיצוב המרחב - בניין ערים וכו') ועד לרמת המיקרו (תכנון מבנים וניצול נכון של החלל שלהם). התחום רחב מאד ונהוג להבדיל בין אדריכלות נוף, תכנון עירוני ואדריכלות פנים.
האדריכל משרטט תכנון שמשלב בין צרכיו הכללים של הלקוח לבין דרישותיו הספציפיות - אך מתחשב גם בתנאי השטח, האקלים והיתרי הבניה. לאחר מכן הוא מפקח על מלאכת הבנייה.
?מה הן דרישות הקדם
תואר ראשון באדריכלות על מנת לעסוק בתחום ולשרטט שרטוטים בהתאם להנחיות מפורשות; תואר שני נדרש כדי לעסוק בתחומים בעלי אחריות, כמו תכנון ערים.
?זה מתאים לי
מבחוץ העבודה נדמית כיצירתית. באופן מעשי, עיקר עבודתו של האדריכל מסתכמת בעבודה שחורה - בחינת היתרי בניה, שרטוטים חוזרים ונשנים וכו'. זו עבודה מול המחשב או מול ניירות סקיצה, תוך שהאדריכל נתון בלחץ זמן לסיים את הפרויקט בהתאם ללו"ז שהוכתב לו.
כמו כן על האדריכל להיות מסוגל להביע את רעיונותיו באופן ויזואלי ללקוחות, בעל יכולת אמנותית - ציור ושרטוט ובעל יד יציבה. הוא צריך להיות בעל התמצאות טובה במרחב וכן בעל יכולת ניהולית על מנת שיוכל לפקח על הבנאים באתרי הבנייה.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
בארץ קיימים בין 500 ל-1,000 משרדי אדריכלות, ופעילים בהם בין 3,000 ל-4,000 אדריכלים.
:משכורות
אדריכל מתחיל מרוויח כ-5,000 שקלים בחודש.
הכשרה ותעודות
בוגרים טריים
בכל שנה מסיימים את הלימודים בין 200-250 בוגרים.
הכשרה ולימודים
ניתן ללמוד אדריכלות במספר אוניברסיטאות, וכן במספר מכללות. תנאי הקבלה אינם גבוהים במיוחד ועומדים על בגרות מלאה בממוצע 70 לפחות וציון פסיכומטרי בין 500-550. תואר שני ניתן ללמוד רק בטכניון - או במוסדות בחו"ל.
?מה לומדים שם
הלימודים כוללים הכשרה רחבה במגוון תחומי ידע. הסטודנטים לומדים קורסי מבוא כתורת הבנייה, הנדסה, חשמל, סניטציה, אך גם קורסים בתולדות האמנות, עיצוב, היסטוריה ועוד. במקומות מסוימים כוללת ההכשרה לימודי הנדסה לתואר.
לימודי תואר ראשון באדריכלות נמשכים חמש שנים ובסופם מקבל הסטודנט תואר ראשון B.Arch בארכיטקטורה.
?השתלבתי, מה הלאה
הבוגרים הטריים נקראים "אדריכל רשום", ורשאים לחתום על תכנון מבנים בני עד ארבע קומות. לאחר תקופת התמחות בת שלוש שנים הם יכולים להירשם אצל רשם המהנדסים והאדריכלים, ומקבלים תואר "אדריכל רשוי".
כרטיס ביקור
עמי טייב, לימודי אדריכלות באוניברסיטת ת"א ובאיינדהובן (הולנד), עובד במשרד
:לימודים
אוניברסיטת ת"א, טכניון איינדהובן
תנאים ושכר
תלוי בפרויקטים
ותק בחברה
שנתיים
?איך העבודה
"סיפוק נהדר ליצור עבור מישהו יצירת אמנות בה הוא גם גר וחי את חייו"
?מה הלאה
"להמשיך באותו המשרד, לגדול ולהתפתח"
טיפ לטריים
"לא לפחד מהשוק. להתחיל לעבוד, ישנם מספיק משרדים. עם הזמן תמצאו את הדרך, אם בתור עצמאים או במשרדים גד
איפה אפשר ללמוד אדריכל לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים