יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - הנדסה ומדעים
הנדסה ביו רפואית
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
מטרתם של מהנדסים ביו רפואיים היא לפתח מכשירים רפואיים בלתי פולשניים, לצד כלים ממוזערים לטיפול בבעיות פנימיות (ציוד לצנתור והדמיה, איברים מלאכותיים ועזרים מלאכותיים מושתלים). כמו כן עוסק המהנדס הביו רפואי בניתוח אלגוריתמים, מערכות ותהליכים שמטרתם לקדם את הביולוגיה והרפואה ולשפר את הטיפול הרפואי ואת מערכת הבריאות.
?מה הן דרישות הקדם
כדי לעבוד כמהנדס עליך ללמוד במשך ארבע עד חמש שנים, לקבלת תואר אקדמי.
עם סיום הלימודים בהצלחה, יקבלו התלמידים תואר "מוסמך למדעים בהנדסה ביו-רפואית" (BSc).
?זה מתאים לי
הנדסה ביו רפואית מתאימה במיוחד למי שמעוניינים לשלב בין הנדסה ומדעים מדויקים לבין רפואה. אי לכך חייבים המועמדים להיות בעלי יכולת לשלב חשיבה אנליטית עם יכולת אינטגרטיבית, וכן להפגין מקוריות ויצירתיות.
מידע על הענף
:המעסיקים הבולטים
טבע, כצט, תרימה
גופים מפקחים
רשם המהנדסים, משרד התעשייה והמסחר
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
166 תלמידים נרשמו בשנת 2005 לתואר ראשון
בוגרים טריים
23 בשנה האחרונה באוניברסיטת תל אביב
הכשרה ולימודים
יש מעט מאד מוסדות לימוד שניתן ללמוד בהם מקצוע זה, ועל כן דרישות הקבלה גבוהות במיוחד. על הסטודנט להיות בעל ציון פסיכומטרי גבוה מאד וכן ציוני בגרות גבוהים. טרם הלימודים, על תלמיד התיכון ללמוד בהיקף רחב מתמטיקה, פיסיקה, כימיה ורצוי גם ביולוגיה. מרבית הסטודנטים שמגיעים ללמוד הנדסה ביו רפואית הם בוגרים בעלי תואר בהנדסה או באחד מענפי המדעים. עם זאת, תואר קודם אינו חובה.
?מה לומדים שם
תוכנית הלימודים מקנה לסטודנטים רקע מעמיק במדעי יסוד וידע רחב בהנדסה, במדעי החיים וברפואה. קורסי החובה הם במדעי היסוד (מתמטיקה, פיסיקה, כימיה ומחשבים), במדעי החיים (אנטומיה, ביוכימיה, ביולוגיה של התא ופיסיולוגיה), במקצועות הנדסיים (מכניקה, אלקטרוניקה ובקרה, ביו-חומרים) ובמקצועות בתחום ההנדסה הביו-רפואית (תופעות ביו-חשמליות, בקרה פיסיולוגית, מכניקה של תאים ורקמות וכד'). כמו כן הסטודנטים יתנסו במעבדות ובפרויקטים בהם יישמו מקצת מן הידע שרכשו. בשנת הלימודים הרביעית נשלחים התלמידים לפרויקט הנדסי קליני במחלקות קליניות בבתי החולים, על מנת להכין את הבוגרים לעבודה בסביבה הנדסית/קלינית. הסטודנטים יוכלו להתמחות בתחום ההדמיה והמכשור הרפואי, בתחום המערכות הביו-מכניות, או בתחום ביו-חומרים וביוטכנולוגיה.
כרטיס ביקור
חיים קרייף, מהנדס ביו-רפואה
:לימודים
תואר ראשון .B.Sc בהנדסת אלקטרוניקה עם מקבץ ביו-רפואה ממכללת אפקה
ותק בחברה
8 שנים בתחום ההנדסה, 4 שנים בביו-רפואה, שנה בחברה
?איך התקבלת
התחלתי לעבוד בתחום לאחר הצבא. במהלך הלימודים התקבלתי לעבודה במחלקה להנדסה ביו-רפואית באוני' ת''א ולאחר מכן הגעתי לאורסן
?איך העבודה
האתגר הוא לקחת בעיה ולפתור אותה, לפתח את המעבר מבעיה אמורפית למשהו מוחשי שעובד.
?מה הלאה
רוצה להישאר באותו התפקיד
טיפ לטריים
דרושה סבלנות. לפעמים לוקח זמן לפתור בעיה - לא לוותר
איפה אפשר ללמוד הנדסה ביו רפואית לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים