יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - הנדסה ומדעים
הנדסה אזרחית
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
תחום רחב זה עוסק בפיתוח ושימוש תשתיות המיועדות לרווחתה של האוכלוסיה. מדובר בעיקר בהקמת מערכות תשתית ומבנים בישובים, בתעשיות ובחקלאות (החל משלב התכנון וכלה בניהול וביצוע). עוד כולל התחום תכנון שדות תעופה, בניית כבישים וגשרים, תכנון רשת ביוב, ניצול משאבים וכו'.
?מה הן דרישות הקדם
כדי לעבוד כמהנדס עליך ללמוד במשך ארבע עד חמש שנים, לקבלת תואר אקדמי.בוגרי המסלול מקבלים בסיום לימודיהם את התואר "מוסמך למדעים בהנדסה אזרחית" (BSc).
?זה מתאים לי
כיוון שמדובר בתחום רחב הכולל בתוכו מעט מכל תחום הנדסה אחר, עיסוק יעיל בהנדסת הסביבה מחייב התמחות מתאימה בכל תחום בנפרד. לפיכך, על המהנדסים האזרחיים להיות בעלי השכלה רחבה, ובעלי יכולת להגמיש עצמם ולהשתלב גם בתחומים כמו תכנון כלי טיס (תחום השייך להנדסה אווירונאוטית), פיתוח מקורות אנרגיה ועוד. מהנדסים אזרחיים יכולים לעסוק בניתוח עלויות וכדאיות כלכלית של פרויקטים אזרחיים, ועל כן עליהם להיות בעלי יכולת מתמטית טובה. כמו כן עליהם להיות מנהלים טובים ולדעת לנהל פרויקטים, כדי שיוכלו להשתלב בדרגים ניהוליים במגזר הפרטי או בתעשייה העסקית.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
12,200 איש בשנת 2005
גופים מפקחים
רשם המהנדסים במשרד התעשייה והמסחר
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
115 סטודנטים נרשמו ללימודים באוניברסיטאות בשנה החולפת
בוגרים טריים
180 איש בשנת 2003
הכשרה ולימודים
דרישות הקבלה למגמות ההנדסה הן אלה: בעלי תעודת בגרות שקיבלו ציון 80 לפחות במתמטיקה בהיקף של ארבע יחידות לימוד (או 70 בהיקף של 5 יחידות לימוד), וכן ציון 70 לפחות בפיזיקה, כימיה או מקצוע טכנולוגי בהיקף של 4 יחידות לימוד לכל הפחות. מי שלא עמדו בדרישות קדם אלו ייבחנו בבחינה ממיינת בפיזיקה או מתמטיקה (בהתאם למה שנדרש מהם) ומועמדותם תישקל אך ורק על סמך הישגיהם בבחינה זו. פיזיקה היא תנאי הכרחי ללימודים, לשם לימוד קורס היסוד "מבוא למכניקה הנדסית".

ציוני הבגרות ישולבו עם ציוני הבחינה הפסיכומטרית, ליצירת "ציון התאמה"; ציון ההתאמה של בעלי תואר אוניברסיטאי יבוסס על שילוב בין ציון הבחינה הפסיכומטרית, הציון המשוקלל לתואר הראשון (ציון 85 לפחות) והציון בבחינת המיון במתמטיקה.

כמו כן מומלץ ללמוד כימיה, תכנות מחשבים ואנגלית.
?מה לומדים שם
ככל תחום הנדסה, גם הסטודנטים להנדסה אזרחית פותחים את לימודיהם בקורסים מדעיים במקצועות מתמטיקה, פיזיקה, כימיה ותכנות מחשבים. בהמשך, כוללים הלימודים מקצועות הדרושים למהנדס לעתיד כמיפוי ומדידה, הנדסת חומרים, ניתוח מערכות וכו', וכן לימודים הקשורים בתחומי ההנדסה האזרחית. בין אלו נמצאים קורסים במבני בטון, הנדסת תחבורה, הנדסת סביבה, תפקוד וטכנולוגיה, גיאו אינפורמציה והנדסת מיפוי ועוד. לקראת סיום התואר מגיעים הסטודנטים לתחומי ההתמחות, וכן משתתפים במעבדות, עבודות שדה וסמינרים.
כרטיס ביקור
דורון מילר, מנהל איזור ב"דניה-סיבוס"
:לימודים
תואר ראשון .B.Sc בהנדסה אזרחית עם התמחות בקונסטרוקציה ואיכות הסביבה
תנאים ושכר
מהנדס ביצוע מתחיל ב-8,000 ברוטו ומשם בהתאם להתקדמות בתפקיד
ותק בחברה
12 שנה
?איך התקבלת
התחלתי כמהנדס ביצוע בפרוייקט בנייה למגורים במודיעין ומשם התקדמתי לניהול פרוייקטים
?איך העבודה
הכי אוהב לראות איך כל קומה מסתיימת במועד והבניין צומח למעלה - זה גורם לי סיפוק עצום.
טיפ לטריים
לדעת להוביל באסרטיביות אבל גם לעבוד בצוות
איפה אפשר ללמוד הנדסה אזרחית לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים