יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - חינוך והוראה
חינוך מיוחד
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
מורה זה עוסק בעבודה חינוכית-טיפולית עם תלמידים בעלי צרכים מיוחדים ולקויות שונות - החל מלקויות למידה ולקויות שפה ותקשורת, וכלה בהפרעות רגשיות, מוגבלויות פיזיות ואוטיזם. אין מדובר רק בעבודה עם ילדים קטנים, אלא מדובר בהוראה של בעלי לקויות עד גיל 21.
?זה מתאים לי
מדובר בעבודה הדורשת סבלנות רבה, מעבר לסבלנות הטבעית הנדרשת בעבודה עם ילדים, וזאת בשל הלקויות וההפרעות מהן סובלים הילדים. על המורה להיות רגיש במיוחד לצורכיהם של הילדים, ולזכור תמיד כי אין דין ילד אחד כדין הבעיות של רעהו.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
כ-12,000-13,000 איש.
:טווח גילאי המועסקים
מרבית המורים בחינוך המיוחד הם בטווח הגילאים 35-45.
:משכורות
שכר הבסיס של המורים נמוך מאד - כ-3,000-5,000 שקל בחודש לבעלי ותק. גמולים, השתלמויות ותוספות שכר שונות משפרים במקצת את המצב.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
55 נרשמים חדשים לתואר ראשון באוניברסיטאות בשנת 2005.
?מה לומדים שם
הלימודים מספקים לסטודנטים היכרות עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, כמו חריגות קוגניטיבית, חריגות נפשית-רגשית, בעיות בהסתגלות חברתית וליקויי למידה, וכן אבחונם. נעשית גם היכרות עם המסגרות השונות של החינוך המיוחד: בתי ספר ייעודיים, כיתות טיפוליות, כיתות משולבות בבתי ספר רגילים, פנימיות ואף בתי סוהר ומרכזי תמיכה אזוריים. עוד כוללים הלימודים כלים לבניית מערכי שיעור ודרכי הוראה לנזקקים לחינוך מיוחד, וכן דרכי טיפול בהם. ניתן לעבור התמחות באחד מבין מספר תחומי הכשרה (הוראה מתקנת, שילוב אמנויות, שילוב בעלי חיים בהוראה, וכו').
לאחר ארבע שנות לימוד, מקבלים הבוגרים תעודת בוגר בהוראה B.Ed ותעודת הוראה לחינוך מיוחד.
איפה אפשר ללמוד חינוך מיוחד לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים