יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - חינוך והוראה
מורה בחטיבת ביניים ותיכון
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
מורים בחטיבות הביניים ובבתי הספר העל-יסודיים (תיכון ובתי ספר אקסטרנים) אחראים על הוראה וחינוך לתלמידים בכיתות ז'-ח' ובכיתות ט'-י"ב. בגילאים אלו מדובר בדרך כלל ביישום ידע של תחומי התמחות מסוימים (למשל, אנגלית, מקצועות המתמטיקה או מקצועות הומניים כמו תקשורת, ספרות, מקרא ולשון).
?זה מתאים לי
מורה טוב הוא מורה משכיל ורהוט, בעל תפיסה מחנכת ויכולת מנהיגות. הוא צריך להיות אכפתי כלפי תלמידיו ורגיש לצורכיהם - במיוחד בגילאי ההתבגרות, אך גם לדעת להפגין סמכותיות ולגרום לתלמידיו לקבל את מרותו. עליו להתמודד היטב עם מצבים משתנים ולהיות סבלני הן בתקשורת שלו עם התלמידים והוריהם בזמן הלימודים והן בתקשורת איתם מחוץ לשעות הלימודים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
76.9 אלף מועסקים
:טווח גילאי המועסקים
מרבית המורים הם בטווח הגילאים 35-45.
:משכורות
שכר הבסיס של המורים נמוך מאד - כ-3,000-5,000 שקל בחודש לבעלי ותק. גמולים, השתלמויות ותוספות שכר שונות משפרים במקצת את המצב.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
436 נרשמים חדשים באוניברסיטאות לתואר ראשון בחינוך, בשנת 2005; 92 נרשמו לקבלת תואר בהוראת מדעים (מדעים וטכנולוגיה וכן מדעי הרוח).
בוגרים טריים
למעלה מ-2000 מורים קיבלו תואר בחינוך לחטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים ותעודת הוראה בשנת 2003 (במכללות בלבד).
?מה לומדים שם
הלימודים מקנים לסטודנט כלים על מנת שיוכל לגבש את תפיסת העולם החינוכית והחברתית שלו, כמו גם כלים להתמודד עם בני הנוער עימם יעבוד. כך, לדוגמה, לומדים הסטודנטים קורסים בפסיכולוגיה של גיל הנעורים, סוציולוגיה, פסיכולוגיה קוגניטיבית, תכנון מערכי שיעור, מתודיקת הוראה. כמו כן יוצאים הסטודנטים לסיורים לימודיים, ומתנסים בהוראה מעשית מול כיתה.
בתום ארבע שנות לימודים יקבלו הבוגרים תואר "בוגר בהוראה" B.Ed, ותעודת הוראה.
?השתלבתי, מה הלאה
ניתן להתקדם ולהפוך לרכזי שכבה או רכזי מקצוע, או להתקדם לתפקיד סגן מנהל בית הספר ובהמשך - מנהל בית הספר.
איפה אפשר ללמוד מורה בחטיבת ביניים ותיכון לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים