יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - חינוך והוראה
מורה בחינוך היסודי
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
מורים בבתי הספר היסודיים אחראים על הוראה וחינוך לתלמידים בכיתות א'-ו'. הם מתווים את מערך הלימוד למשך שנה שלמה ומנחילים לתלמידיהם ידע בתחומי דעת שונים (קריאה, כתיבה, חשבון, הנדסה, תנ"ך, היסטוריה, גיאוגרפיה).
?זה מתאים לי
מורה טוב הוא מורה משכיל ורהוט, אכפתי כלפי תלמידיו ורגיש לצורכיהם. עליו להתמודד היטב עם מצבים משתנים ולהיות סבלני הן בתקשורת שלו עם התלמידים והוריהם בזמן הלימודים והן בתקשורת איתם מחוץ לשעות הלימודים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
86.1 אלף מועסקים
:טווח גילאי המועסקים
מרבית המורים הם בטווח הגילאים 35-45.
:משכורות
שכר הבסיס של המורים נמוך מאד - כ-3,000-5,000 שקל בחודש לבעלי ותק. גמולים, השתלמויות ותוספות שכר שונות משפרים במקצת את המצב.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
436 נרשמים חדשים באוניברסיטאות לתואר ראשון בחינוך, בשנת 2005.
בוגרים טריים
כ-1000 מורים קיבלו תואר בחינוך ותעודת הוראה בשנת 2003 (במכללות בלבד).
?מה לומדים שם
הלימודים מתנהלים בשני מישורים עיקריים: ידע תיאורטי רלוונטי וידע לימודי מעשי.
במישור התיאורטי, כוללים הלימודים הסברים הנוגעים לתיאוריות למידה והוראה, תהליכים ברכישת שפה כתובה ושיטות קריאה, ואף קורסים באתיקה בחינוך, חינוך חברתי, עיצוב מרחב הלמידה, מידענות, ושיווק תכניות פדגוגיות.

המישור הלימודי כולל הדרכה בבניית תוכנית לימודים וריכוז מקצוע, כמו גם ידע במקצועות מרכזיים (מתמטיקה, מדעים, ספרות, מקרא וכו') ואופן ההוראה שלהם. לקראת תום הלימודים ניתן להתמחות במקצוע מסוים - או במספר מקצועות, על פי חלוקה למקבצים.החל מהשנה השניה ללימודים נלקחים התלמידים לבתי ספר, שם הם מתבוננים בנעשה בכיתה ורושמים רשימות, ובשלב מאוחר יותר אף מתנסים בהוראה בכיתות הנמוכות (א' ו-ב').

בסיום הלימודים מקבלים הבוגרים תואר B.Ed ותעודת הוראה.
איפה אפשר ללמוד מורה בחינוך היסודי לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים