יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - חינוך והוראה
גננות / מטפלות
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
הגננות והמטפלות משגיחות על ילדים בגיל הרך (מגיל שישה חודשים ועד חמש) משעות הבוקר ועד שעות הצהריים או אחר הצהריים, ומספקות להם מסגרת חינוכית ראשונית. במסגרת זו מכינות הגננות תכנית לימודים לילדים הרשומים בגן, כדי להעשיר אותם ולהקנות להם כלים שיעזרו בהתפתחותם התקינה.
?זה מתאים לי
עבודה בשעות קבועות - משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הצהריים המאוחרות. על הגננות להיות נעימות, לאהוב ילדים ולהיות סבלניות כלפיהם, גם אם הילד לא מבין מיד את מה שנדרש ממנו, או שהיה מעורב בתקרית לא נעימה (הקאות, צואה במכנסיים או אלימות כלפי מי מילדי הגן האחרים). כמו כן על הגננות להיות בעלות סמכות - הן כלפי הילדים והן כלפי ההורים, עימן הם מקיימות קשר ומדווחות על התקדמות הילדים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
67.1 אלף מועסקים
:טווח גילאי המועסקים
מרבית הגננות הן בטווח הגילאים 35-45.
:משכורות
כ-2,000 שקלים לגננת מוסמכת מתחילה. גננות בעלות עשרות שנות ניסיון יכולות להגיע ל-5,000 שקלים.
גופים מפקחים
קיימים שני גופים שאחראים על המסגרות השונות המספקות שירותים לילדים בגיל הרך: משרד העבודה והרווחה מפקח על מעונות היום והמשפחתונים; משרד החינוך מפקח על הגנים הפרטיים ומערכת הגיל הרך הממשלתית.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
436 נרשמים חדשים באוניברסיטאות לתואר ראשון בחינוך, בשנת 2005.
בוגרים טריים
108 גננות קיבלו תואר בחינוך ותעודת הוראה בשנת 2003 (במכללות בלבד).
?מה לומדים שם
במהלך הכשרתן של גננות ומטפלות מקבלים הסטודנטים כלים מקצועיים לעבודה חינוכית עם ילדים ולהוראה. בשנים הראשונות ללימודים מדובר בידע תיאורטי, ובשנת הלימודים האחרונה מקיימים הסטודנטים סטאז', בו הם מתנסים באופן מעשי בחינוך בגיל הרך. במספר מוסדות מאפשרים לסטודנטים להתנסות באופן מעשי בגננות כבר בשנתם הראשונה בלימודים.

ההכשרה כוללת תכני יסוד המספקים כלים לקראת הוראה לגיל הרך: היבטים פדגוגיים והתפתחותיים של הילדים - הבנה מה מאפיין ילדים בגילאים שונים ומה הצרכים (פיזיולוגיים ופסיכולוגים) שלהם. כמו כן לומדים הסטודנטים להבין את דרכי החשיבה והלמידה של ילדים צעירים ואת עולמם הרגשי, כך שניתן יהיה להתאים עבורם את סדר היום ואת הסביבה החינוכית. כמו כן הסטודנטים לומדים לנהל מסגרת חינוכית (בין אם מדובר בגן, מעונות יום, פעוטונים או מסגרות פרטיות אחרות), ניהול צוות ומיומנויות תקשורת עם הורים.

הלימודים לתואר נמשכים ארבע שנים ומקנים תואר "בוגר בהוראה" (B.Ed) ותעודת הוראה.
?השתלבתי, מה הלאה
מבחינה מקצועית ניתן להתקדם ולהפוך מגננת שכירה בצוות גננות, למנהלת גן ילדים; במישור הפדגוגי, ניתן ללמוד תואר שני בחינוך מיוחד, התפתחות הילד, או בייעוץ, הדרכה וטיפול, ואז לעסוק בתחומים אלו.
איפה אפשר ללמוד גננות / מטפלות לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים