יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
משפטים
משפטים זה לא רק תביעות, אלא גם פישור וגישור, ואף עיסוק בעריכת פטנטים.
אודות המקצוע - משפטים
עורך דין - התואר מחייב
מערכת החוק משמשת בסיס לחיי החברה ומספקת קווים מנחים שאנו פועלים על פיהם. המקצוע עצמו נשמע זוהר: השפעה על מהלך החיים, עזרה לנדכאים ולחימה חסרת מורא בפשע - במיוחד אם אתה עורך דין ביום, וגיבור-על בלילה. המציאות קצת פחות זוהרת, אך למרות זאת אלפי תלמידים מבקשים מדי שנה להתקבל ללימודי המשפטים ולהפוך לעורכי דין. אחרי הכל, כל אמא פולניה רוצה שהבן שלה יהיה עורך דין (אבל גם על רופא אפשר להתפשר). חשוב להדגיש כי לימודי משפטים אינם מבטיחים תואר "עורך דין" - ניתן גם להיות משפטנים מבלי להשלים את ההתמחות או את בחינות הלשכה. עם זאת, כמעט תמיד המינוח "לימודי משפטים" מתייחס לעריכת דין והמשפטנים נטולי התואר "עורך דין" הם היוצאים מהכלל.

עורכי הדין הם אלו שמקשרים בין המערכת החוקתית לבין החברה, ודבקים בקוד האתי. הם מייצגים אזרחים במשפטים פליליים או בתביעות אחרות (כנגד אזרחים אחרים, כנגד המדינה או במקרים בהם המדינה היא התובעת). במקרים אחרים הם מייעצים ללקוחותיהם בהקשר לזכויותיהם החוקתיות ומציעים להם דרכי פעולה בעניינים פרטיים או עסקיים.
שוחים בגווניו של החוק
הלימודים אמנם לחוצים ודורשים שינון רב של חומר בזמן קצר, אך הם מעניינים מאד. הסטודנטים לומדים לא רק את גווניו השונים של החוק, אלא גם יכולות שימושיות כמו הפרדה בין עיקר לטפל, התמודדות לוגית עם סוגיות וניתוח בעיות. הבוגרים משכללים את יכולת הביטוי שלהם בכתב ובעל פה ומתמחים בניהול משא ומתן.

החיים בעידן המודרני מציעים בעיות משפטיות סבוכות חדשות לבקרים, ותחום עריכת הדין מתרחב. כך, לדוגמה, לפני מספר שנים לא היו עורכי דין שמתמחים ברמאויות ברשת או בנושאי תביעות כנגד מפיצי דואר זבל. אך גם תחום עריכת הדין הקלאסית אינו קופא על שמריו.
העידן המודרני גם מקל על חייהם של עורכי הדין ומאפשר להם למצוא טקסטים הקשורים בחוקים ותקנות ביתר יעילות, באמצעות חיפוש ממוחשב בטקסטים דיגיטליים ובאמצעות רשת האינטרנט. גם פסקי דין עולים לרשת האינטרנט ומאפשרים חיפוש בהם, בפסיקות תקדימיות וכו'.
השוק רווי, והביקוש נמשך
מדי זמן מה מתפרסמות בעיתונים כתבות על השוק המוצף, שאינו מאפשר לעורכי דין חדשים להתקבל לעבודה, ואם הם כבר מוצאים עבודה - הרי שזו בשכר רעב. לא נטען כי המציאות וורודה יותר ממה שמציגות הכתבות, אך בכל זאת התחום ממשיך למשוך עוד ועוד צעירים, שבטוחים שהם יכבשו את העולם, ולשם כך הם מוכנים לסבול את השעות הארוכות שמאפיינות את תחילת הדרך ואת השכר הזעום. עם זאת, עורכי דין נדרשים לא רק בתחום הצר של עריכת דין ופרשנות החוק, אלא מספקים ערך מוסף למי שמחפשים עבודה בתפקידי ניהול או תפקידים עסקיים בבנקים, בחברות הביטוח, חברות נדל"ן וכו'.

כאמור, ניתן להיות משפטנים גם מבלי להשלים את ההתמחות ו/או את בחינות הלשכה, שיאפשרו לכם להוסיף את התואר "עורך דין" לפני שמכם. משפטנים שסיימו את חוק לימודיהם אך לא השלימו את הנדרש על מנת להירשם בפנקס עורכי הדין (בחינות והתמחות, כאמור) יכולים למצוא עבודה כמרצים בחוג למשפטים, ולאחר אי אלו שנות ניסיון אף להפוך לשופטים בבית המשפט.
קישורים שימושיים
לימודי משפטים
פורום משפטים
תואר ראשון במשפטים
כל מסלולי הלימוד בתחום
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים