יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
ניהול, עסקים ופיננסים
איפה לומדים, מה דרישות הקבלה, מה אפשרויות הקידום - כל התשובות
אודות המקצוע - ניהול, עסקים ופיננסים
רואה חשבון
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
רואה החשבון אחראי על הניהול הפיננסי הכולל בארגונים וחברות פרטיות וציבוריות. הוא מכין את הדו"חות הכספיים של החברות ומפקח על יישומם. כמו כן, רואה החשבון מופקד על תזרים המזומנים, ההוצאות וההכנסות בחברה ובחירת מקורות המימון. עליו להיות בקיא בכל חוקי החשבונאות, להיות בעל יכולת מחשבה אנליטית ויצירתיות מחשבתית ולהכיר את חוקי המס.
?מה הן דרישות הקדם
רשיון רואה חשבון. לשם כך יש לעבור שנתיים התמחות במשרד רואי חשבון וכן בחינות הסמכה, שעורכת מועצת רואי החשבון שבמשרד המשפטים לבעלי תואר ראשון בחשבונאות (או למי שלמד במסגרות חוץ אקדמיות).
?זה מתאים לי
לרוב, מדובר בעבודה משרדית בשעות קבועות ובתנאים נוחים. העבודה דורשת יכולת מחשבה אנליטית ויצירתיות, יכולת ביטוי גבוהה בכתב ובעל פה, יכולת עבודה בצוות ונכונות לשעות עבודה מרובות.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
על פי נתוני לשכת רואי החשבון פועלים היום בשוק כ-13,000 רואי חשבון. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שונים במקצת, ולדבריהם, ב-2005 היו כעשרת אלפים רואי חשבון פעילים.
6,300 מרואי החשבון עובדים כשכירים (1,900 מהם במשרדי רואי חשבון); 2,600 מרואי החשבון עצמאיים; 800 מהם עובדי מדינה ו-400 גמלאים.
:הדיפלומה והאופק האקדמי
בכל שנה משתלבים במקצוע בין 1,000-700 רואי חשבון.
:המעסיקים הבולטים
משרדי רואי חשבון פרטיים כגון: קסלמן וקסלמן, זיו האפט, קוסט-פורר, ברייטמן-אלמגור וסומך-חייקין.
:המעסיק הציבורי
משרד האוצר, נציבות מס הכנסה, רשויות מקומיות.
:משכורות
טווח השכר הממוצע של בוגרי תואר ראשון נע בין 5,000-7,000 שקלים בחודש. לאחר ההתמחות מטפס השכר ל-12-13 אלף שקלים בחודש.

רואי חשבון פרטיים מקבלים שכר לשעת עבודה או על פי סכום חודשי/שנתי שנקבע מראש: במשרדים הפרטיים נהוג לשלם 30 דולר לשעת עבודה של מתמחה ו- 150 דולר לשעת עבודה של שותף בכיר; ייצוג עצמאיים הכולל טיפול חשבונאי מלא ודו"ח שנתי עולה 200-1,000 שקל בחודש, על פי כמות העבודה. ייצוג חברות מול הרשויות: 1,000 דולר לשנה לחברה קטנה ובין 100 ל-200,000 דולר ויותר לחברות ענק.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
בשנת הלימודים תשס"ה החלו ללמוד כ-390 סטודנטים באוניברסיטאות.
הכשרה ולימודים
לימודי ראיית חשבון ניתן לרכוש במוסדות אקדמיים ובבתי ספר מקצועיים המציעים מבחר קורסים בחשבונאות. דרישות הקבלה למוסדות האקדמיים: תעודת בגרות או מעבר מכינה קדם אקדמית ובחלק מהמקרים גם ציון פסיכומטרי.
?מה לומדים שם
במרבית מסלולי הלימוד לתואר ראשון בראיית חשבון קיימים חמישה תחומי לימוד עיקריים: חשבונאות, ביקורת חשבונות, מדעי הניהול, חוק ומשפט ומסים. קורסים נבחרים: מסים, ביקורת, חשבונאות, חשבונאות פיננסית, מימון, דו"חות ומבוא לחשבונאות. כמו כן, הסטודנטים יכולים לשלב תואר ראשון בחשבונאות עם תואר ראשון בתחומי לימוד קרובים: כלכלה או מנהל עסקים.
?השתלבתי, מה הלאה
מתמחים ורואי חשבון יכולים להפוך למנהלי ביניים בחברות רואי החשבון, ואפילו למנהלים בכירים (למשל, מנהלי כספים או חשבים) או שותפים בחברה. אחרים יעדיפו להקים חברה משלהם.
כרטיס ביקור
אופיר בן-חיים, 42, רואה חשבון, מהוד השרון
:לימודים
תואר ראשון בראיית חשבון במכללה למנהל. תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן.
ותק בחברה
שנה בפירמה. סה"כ 18 שנה במקצוע
?איך העבודה
ראיית חשבון היא מקצוע לאנשים שהם רצי מרתון באופיים - שבע שנים של לימודים והתמחות, אבל בסוף זה משתלם.
טיפ לטריים
להקפיד מאוד על בחירת מקום ההתמחות מפני שזה משפיע רבות על העתיד המקצועי
איפה אפשר ללמוד רואה חשבון לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים