יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
פרסום, שיווק ומכירות
מקצועות תזזיתיים למי שרוצה לסובב את עולם העסקים על האצבע הקטנה
אודות המקצוע - פרסום, שיווק ומכירות
דוברות ויחסי ציבור
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
מטרתם של אנשי יחסי ציבור היא לגרום לאנשים ולתקשורת להתעניין במידע שהם מביאים. כמו כן הם מנסים להשפיע על הציבור או על קהל יעד מסוים, לשם השגת מוניטין רצוי ליוזם הפעילות (שהוא בדרך כלל המפרסם). אנשי יחסי הציבור מושכים בחוטים מאחורי הקלעים, וכשהם נדרשים לעשות כן, הם מתייצבים בחזית התקשורתית. אנשי יחסי הציבור שמתייצבים בחזית מכונית דוברים. הם מבהירים מסרים, מוציאים הודעות לעיתונות, מפרסמים את המסר של הלקוח ומביעים את עמדותיו בשמו.
?מה הן דרישות הקדם
אין.
עם זאת, יש יתרון משמעותי לבעלי תואר בתקשורת או מי שמתמחים בטכנולוגיה, פיננסים, עסקים וכו'.
?זה מתאים לי
אנשי יחסי ציבור צריכים, בראש ובראשונה, להיות בעלי יכולת התנסחות טובה מאד בכתב ובעל פה. מדובר בעבודה שוחקת בשעות ארוכות ולא קבועות כך שעל המועמדים לדעת להתמודד עם רגעי לחץ ומשבר, וכן לדעת לנהל מספר משימות בבת אחת. עליהם להיות בעלי יכולת להבחין בין עיקר לטפל, להיות סקרנים, בעלי יכולת תקשורת בינאישית ובעלי ראש גדול. הם צריכים לדעת לתת ללקוח את ההרגשה שהוא הכי חשוב (גם אם אינו הלקוח היחידי שלהם).
מידע על הענף
:טווח גילאי המועסקים
החל מסוף שנות ה-20 ועד שנות ה-50
:המעסיקים הבולטים
רני רהב, יפה אפרתי יחסי ציבור, טריווקס יועצים ליחסי ציבור, ארד תקשורת
:משכורות
משכורת התחלתית ממוצעת יכולה לנוע בין 4,000-5,500 שקל ברוטו בחודש.
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
מקצועות אלו לא מחייבים בהכשרה ולימודים בתחום הספציפי הזה. ניתן ללמוד את מקצוע יחסי הציבור כמקצוע, אך לעיתים מתקבלים כאלו שלמדו תחום אחר לגמרי - למשל, משרד יחסי ציבור שמתמחה בכלכלה יעדיף לקחת בוגר כלכלה מאשר בוגר תקשורת. דוברים יכולים להיות בעלי רקע אחר אף הם ולאו דווקא בוגרי תקשורת או קורס דוברות.

ישנם כ-50 מוסדות להשכלה גבוהה שמציעים לימודי תקשורת, פרסום או יחסי ציבור ודוברות. ניתן ללמוד יחסי ציבור ודוברות במכללות השונות או בבתי הספר הפרטיים למקצועות התקשורת, כקורסים באוניברסיטה הפתוחה וכו'. לרוב יש צורך בריאיון אישי ומבחני מיון לפני הקבלה ללימודים.

סוג התעודה משתנה בהתאם למקום הלימודים: לימודים במכללה יקנו תואר B.A בתקשורת, בהתמחות ביחסי ציבור ודוברות, ואילו בית ספר מקצועי יקנה תעודת גמר.
?מה לומדים שם
הלימודים כוללים קורסי מבוא שונים ולימודים מעמיקים. למשל: מבוא למחקרי שוק, מחקרי שוק, מיתוג, כלי מדידה, תקשורת שיווקית משולבת, אסטרטגיה תקשורתית, הקוד האתי של איש יחסי ציבור, טיפול במשברים, איסוף מידע, עבודה מול לקוחות בינלאומיים, הכנת תוכנית יחסי ציבור ללקוח, כתיבה עיתונאית, הכנת מסיבת עיתונאים התקשורת כאירוע חווייתי, יחסי הגומלין בין פרסום ויחסי ציבור ובין התקשורת למשרד יחסי ציבור, סדנת זיהוי וניתוח ידיעות בתקשורת ועוד.
כרטיס ביקור
שלמה פרץ, 48, יועץ תקשורת ויחסי ציבור, מתל-אביב
:לימודים
תואר ראשון בכלכלה, מנהל עסקים ומדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן. קורס קריינים בקול ישראל. קורס עורכי חדשות בגלי צה"ל.
ותק בחברה
מתחילת שנות ה-90'
?איך התקבלת
לאחר מספר תפקידי עריכה בגלי צה"ל ובעיתונות היומית עברתי לתפקיד דובר וסמנכ"ל פיתוח עסקים בקופת חולים כללית. לאחר מספר שנים פתחתי משרד עצמאי
?איך העבודה
מקצוע שכל הזמן מתחדש ומציב אתגרים חדשים, כשהכל יכול לקרות בכל שעה ביממה. אוהב את היכולת להניע מערכות ולהשפיע ברמות הכי גבוהות
טיפ לטריים
לשמור על יושרה בעבודה מול עיתונאים. לא לעגל פינות - לטפל בכל נושא עד הסוף
איפה אפשר ללמוד דוברות ויחסי ציבור ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים