יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - הנדסאים
הנדסאי תעשיה וניהול
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
בעלי דיפלומת הנדסאי תעשיה וניהול עוסקים בניהול תפעול ויצור בתעשיה, ניהול מערכות מידע, הטמעתם בארגונים וכן בניהול שיווקי של ארגונים. הנדסאי תעשיה וניהול לוקחים חלק פעיל ודומיננטי בארגונים, החל מרמת היצור וכלה ברמה הניהולית. כמו כן, תחום התעשיה והניהול כולל בתוכו עולם שלם של התמחויות בלוגיסטיקה, בקרה ואבטחת איכות.

תחום התעשיה וניהול והעיסוק בו שונה בין הענפים השונים. כך למשל הנדסאי תעשיה וניהול המשתלב בחברה העוסקת בתחום הייצור יידרש לעסוק בניהול צוות עובדים. לעומת זאת, הנדסאי תעשיה וניהול המשתלב בחברת שיווק, יידרש לנהל את הפרסום, למתג את החברה, ליצור קמפיין שיווקי ולבחון את התנהגות הצרכנים.
?מה הן דרישות הקדם
כדי להשתלב בעבודה כהנדסאי תעשיה וניהול, יש לעמוד בדרישות מה"ט ולהירשם כהנדסאי ברשם ההנדסאים. לימודי הנדסאי בישראל נמשכים כשנתיים ובסופן מוענקת לבוגרים דיפלומת הנדסאי.
?זה מתאים לי
התפקיד מאופיין בשעות עבודה מרובות (מעל 10 בממוצע ביום). הפעילות היא לרוב משרדית הן בתחום היצור והן בתחום השיווק וכוללת שעות רבות של עבודה מול מסך המחשב, תכנון ומעקב אחר פרויקטים. לרוב, העבודה היא פרוייקטאלית ונעשית בצוותים.
מידע על הענף
גופים מפקחים
מה"ט המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע הוא גוף ממלכתי המופקד על הכשרת טכנאים והנדסאים במקצועות הנדסיים-טכנולוגיים, במסגרת האגף להכשרה ופיתוח כח אדם, משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה. מה"ט מעניק לבוגריו תואר טכנאי מוסמך ותואר הנדסאי.
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
בכדי להשתלב בשוק ההנדסאים, יש להשלים פרוייקט הגמר, הבוחן את יכולות התלמיד ואת הידע שצבר במהלך לימודיו.
?מה לומדים שם
תחומי הלימוד העיקריים: כלכלה, סטטיסטיקה, מערך מפעל, גורמי סיכון מתהליכים, טכנולוגיה בתעשייה בבניין ובחקלאות.
סוגי התעודות
בוגרי הנדסאים יקבלו עם תום הכשרתם דיפלומת הנדסאי המוכרת על ידי מה"ט.
?השתלבתי, מה הלאה
כדי להתקדם בתחום, יש לשלב במקביל לעבודה הכשרות קצרות וממוקדות בתחומי הניהול השונים, שיסייעו בהעשרה ובהשלמת הידע החסר לצורך ביצוע המשימות השוטפות.

לאחר מספר שנות ניסיון ניתן להתקדם לתפקיד אחראי צוות. על מנת להתקדם לתפקיד ניהולי (ראש צוות) יידרש לרוב גם תואר אקדמי ראשון במקצועות רלוונטיים - השלמה מהנדסאי למהנדס, תואר BA או B.Sc בתעשיה וניהול).

מתפקיד של ראש צוות (צוות מונה בממוצע 5 אנשי צוות) ניתן להתפתח לרמת מנהל תחום (למשל "תחום מערכות מידע" אשר תחתיו כמה צוותים) או מנהל מחלקה. בארגונים קטנים יותר ניתן להתקדם לתפקיד אחראי שיווק, אולם לכל התפקידים הללו נדרשים לפחות 4-5 שנות ניסיון, רכישת ידע רב באמצעות קורסי הכשרה ספציפיים, וכמובן תואר אקדמי.

מרבית אנשי תעשיה וניהול שהפכו עם השנים למנהלי מחלקות / אגפים עשו זאת לאחר 5-7 שנים בארגון/ים, וחלקם הגדול נדרש לרכוש השכלה גבוהה יותר (תואר שני) ותעודות הסמכה מקצועיות בין אם בתחומי התעשיה וניהול ובין אם בתחומי הארגון, הניהול, משאבי אנוש והכשרות פנים-חוץ ארגוניות.
איפה אפשר ללמוד הנדסאי תעשיה וניהול ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים