יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - הנדסאים
אדריכלות ועיצוב פנים
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
בעלי דיפלומת הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים יכולים לתכנן ולבנות מבנים עד גובה של 4קומות. המקצוע כולל בתוכו תכנון המבנה מבחוץ ומערכת היחסים שלו עם סביבתו ותיכנון מערך הבית – עיצוב החלל הפנימי הן מבחינה תיפקודית והן עיצובית.

בעל תואר הנדסאי יכול לפתוח משרד עצמאי מיד עם סיום לימודיו או לעבוד כשכיר במשרד אדריכלות. תחום האדריכלות ועיצוב הפנים באופן כללי כולל בתוכו עולם שלם של התמחויות. ישנם משרדים המתמחים בעיצוב פנים במגורים (בתים צמודי קרקע או מבנים גבוהים), לצד משרדים הפונים לתחום של תכנון מבני ציבור (בתי ספר, בתי חולים, מתנ''סים, מרכזי מבקרים וכו'). הבנה בעיצוב פנים הכרחית בכל תחומי ההתמחויות ובאה לידי ביטוי באופן עמוק ורציני במסגרת הלימודים.
?מה הן דרישות הקדם
בכדי לעבוד כהנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, על התלמיד לעמוד בדרישות מה"ט ולהירשם ברשם ההנדסאים. לימודי הנדסאי בישראל נמשכים כשנתיים ובסופן מוענקת דיפלומת הנדסאי.
?זה מתאים לי
התפקיד מאופיין בשעות עבודה גמישות והפעילות מגוונת וכוללת עבודה משרדית, שימוש במחשב, ופגישות עם לקוחות, לצד פיקוח על העבודה באתר הבניה. אופי העבודה תלוי במבנה המשרד.

הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים יכול לפתוח משרד עצמאי ובו יש באפשרותו לתמרן בין העבודות השונות והמטלות הנדרשות. בעבודה כשכיר במשרדי אדריכלות ועיצוב פנים אופי העבודה משתנה בין סוגי המשרדים. ישנם משרדים בהם העבודה נעשית בצוותים אשר משימותיהם תלויות בין חברי הצוות, וישנם משרדים בהם כל עובד עוסק בפרויקט שלם עם אחריות מלאה עליו.
מידע על הענף
:המעסיקים הבולטים
משרדי אדריכלות ועיצוב פנים.
:המעסיק הציבורי
הנדסאי אדריכל יכול להשתלב בעיריות - בוועדות לבניין ערים.
?למה כן
בוגר המגמה יוכל להתקבל החל משנת הלימודים השנייה כחבר סטודנט ב"א.א.מ אדריכלים ומעצבי פנים - תאגיד אדריכלים, מהנדסים, הנדסאים ומעצבי פנים בישראל", ויהיה זכאי להתקבל כחבר מן המניין עם תום הלימודים וההסמכה.

הביקוש להנדסאים נמצא בגידול וישנה סבירות גבוהה להשתלבות בשוק.
גופים מפקחים
המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע הוא גוף ממלכתי המופקד על הכשרת טכנאים והנדסאים במקצועות הנדסיים-טכנולוגיים, במסגרת האגף להכשרה ופיתוח כח אדם במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. מה"ט מעניק לבוגריו תואר טכנאי מוסמך ותואר הנדסאי.
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
הדרישות המינימליות להשתלבות בשוק האדריכלות כהנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים הן עמידה בהצלחה בבחינות מה"ט אשר בסופן מוענקת דיפלומת הנדסאי. כמו כן, במהלך הלימודים יש להתמודד עם משימות פרקטיות הכוללות "פרוייקט גמר" - לרוב מדובר בפיתוח פרויקט תיכנוני המפגין את יכולות התלמיד והידע שצבר לאורך הלימודים.
?מה לומדים שם
מקצועות הלימוד העיקריים: תכנון אדריכלות, עיצוב פנים, תולדות האמנות והאדריכלות, תורת הבנייה, הנדסת אנוש, חישוב סטטי ותכנון הנדסי, הנדסה תיאורית, מערכת המבנה, המחשבה החזותית, חומרי בניין, תכנון באמצעות מחשב (תיב"ם), תחיקת הבנייה והבטיחות, קלימטולוגיה.
סוגי התעודות
בוגרי הנדסאים יקבלו עם תום הכשרתם "דיפלומת הנדסאי" המוכרת על ידי מה"ט.
?השתלבתי, מה הלאה
ישנם שני מסלולי התקדמות בולטים במקצוע האדריכלות ועיצוב הפנים: 1. כעצמאי: פתיחת משרד לתיכנון ועיצוב מיד עם סיום הלימודים. בד"כ את העבודות הראשונות מקבלים ממשפחה או חברים שמעריכים וסומכים על הבוגר הטרי. לקוחות אחרים רואים את העבודה בסיומה, מתפעלים ומזמינים עבודות נוספות. 2. עבודה כשכיר: עובדים חסרי ניסיון מתחילים לרוב בעבודות שרטוט. מעת לעת זוכים הבוגרים הטריים לעבודה תיכנונית בקנה מידה קטן, ובמידה והם עומדים במשימה בהצלחה יש באפשרותם להתקדם ולתכנן יותר פרויקטים במשרד. ההתקדמות תהיה כפועל יוצא לאמביציה ולכישורי העובדים.

הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים בעלי ניסיון של שנתיים הופכים להיות חלק מצוותי תיכנון במשרד ולאחר חמש שנות ניסיון יכולים להתמנות לראשי צוותים.

חשוב מאוד במסגרת העבודה גם כשכיר וגם כעצמאי לצאת לקורסים או סמינרים של לימודים בכדי להעשיר את הידיעות בנושאים שהתפתחו בענף: חומרים חדשים שהוכנסו, קורס באקוסטיקה, מערכות מיזוג אויר חדשניות וכו'.
איפה אפשר ללמוד אדריכלות ועיצוב פנים ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים