יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
בידור ובמה
"מה את סורגת, מספיק כבר לקרוא, זמן לבלות כעת - כל החיים הם קברט".
אודות המקצוע - בידור ובמה
שחקן
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
שחקן הוא אדם שמגלם דמות או תפקיד כלשהו בהצגה או הפקה אמנותית. השחקן אינו מוגבל למדיום מסוים אלא יכול להופיע בתיאטרון, טלוויזיה, קולנוע וכו', וכן לשחק בז'אנרים שונים - דרמה, קומדיה, סרט מתח ועוד.
?מה הן דרישות הקדם
אין חובה ללמוד את המקצוע.
?זה מתאים לי
על השחקן להיות מסוגל להעמיד פנים שהוא מישהו אחר ולסגל לעצמו מחוות גוף אחרות וסגנון דיבור שונה. עליו להיות בעל בטחון עצמי רב ובעל יכולת לדחוף את עצמו ולשווק את עצמו.
זו עבודה קשה שדורשת הרבה חזרות לקראת התפקיד, שינון טקסטים ארוכים ועבודה בשעות לא קבועות. לקראת הצגות או צילומים מדובר בשעות עבודה מתמשכות וארוכות. לעיתים יש צורך לאפר את השחקן על מנת שייראה דומה יותר לדמות כפי שאופיינה, כך שעליו להתברך בסבלנות לשעות ארוכות של איפור - גם אם מדובר בתוספות מציקות ולא נוחות (כמו פיאה, חלקי גוף תותבים וכו').

שחקנים מתחילים צריכים לזכור כי לא כל אחד יכול לפרוץ לקדמת הבמה וכי הם עתידים לקבל הרבה תשובות שליליות ולהיכשל בהרבה מאד אודישנים. צריך חוסן נפשי כדי להתמודד עם התשובות השליליות. שחקנים רבים מדווחים על שינויי מצבי רוח קיצוניים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
לא ניתן להעריך. התחום כולל אלפים, אם לא יותר, העוסקים במקצוע, ביניהם שחקנים, שחקני משנה וכו', שמשתתפים בהפקות השונות.
:טווח גילאי המועסקים
כל הגילאים. קיימת דרישה לא רק לשחקנים בוגרים אלא גם לתינוקות וילדים ואף לשחקני בגיל הזהב.
:מספר מעסיקים
ישנם מאות מעסיקים פוטנציאליים. ביניהם תיאטראות גדולים יותר או פחות (הבימה, הקאמרי, בית לסין), חברות הפקת סרטים, חברות הפקה לפרסומות, סוכנויות ליהוק לסרטים, פרסומות ותוכניות טלוויזיה, פסטיבלים לילדים ועוד.
:משכורות
המשכורות אינן חודשיות קבועות. כל שחקן מקבל משכורת פר פרויקט. הסכום משתנה בהתאם למעמדו של השחקן (האם הוא שם חם בתעשייה, כוכב עולה, או מישהו לא מוכר), היקף ההפקה, היקף התפקיד, האם הוא לתיאטרון או לקולנוע וכו'.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
מדי שנה נרשמים מאות תלמידים לבתי הספר הגדולים ללימוד משחק, אך רק אחוזים בודדים מתקבלים.
הכשרה ולימודים
ישנם מוסדות רבים במסגרתם ניתן ללמוד משחק. בין השאר בחוגים לתיאטרון באוניברסיטאות, אם כי הפופולריים ביותר הם בתי הספר למשחק ובתי הספר לאמנויות הבמה. בחלק מהמוסדות הלימודים אורכים מספר שנים, ובמוסדות אחרים מדובר בקורסים או מסלולים קצרים בני מספר חודשים. כמו כן ישנם מסלולים למתקדמים ולמתחילים.
תנאי הקבלה כוללים ראיון אישי ומבחן קבלה, במסגרתו צריך התלמיד להציג מונולוג דרמטי ו'או קומי. ישנם מוסדות בהם על התלמיד לעבור גם סדנת עבודה קבוצתית.
?מה לומדים שם
מסלולי הלימוד משתנים, אך לרוב כוללים נושאים כמו אימפרוביזציה, אקרובטיקה, משחק בתיאטרון, משחק מול מצלמה, עבודה על סצינות, מחזות זמר, פיתוח קול, שפה ודיבור, דיקציה, טכניקות משחק, מטקסט לפעולה, משחק פיזי, פעלולים, תולדות התיאטרון.
?השתלבתי, מה הלאה
שחקן מתחיל יכול לשאוף לכך שיכירו בו ויתנו לו תפקידים. לאחר מכן הוא מתקדם לתפקידים בעלי זמן מסך גדול יותר או תפקידים ראשיים/חשובים יותר - בהצגות, טלנובלות, קולנוע וכו'.
שחקנים מצליחים מנסים את מזלם גם בשוק הבינלאומי, אם כי התחרות שם קשה יותר ומתי מעט פורצים בשוק זה.
איפה אפשר ללמוד שחקן ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים