יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
בידור ובמה
"מה את סורגת, מספיק כבר לקרוא, זמן לבלות כעת - כל החיים הם קברט".
אודות המקצוע - בידור ובמה
רקדן
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
רקדן הוא אדם שמבצע יצירות מחול או כוריאוגרפיה שניתנה לו, מול קהל (בהופעה חיה, או מול קהל טלוויזיוני). בדרך כלל מבוצעות תנועות הגוף - או תנועות המחול - לצלילי מוזיקה. זה יכול להיות ריקוד אמנותי או כוריאוגרפית ריקוד פשוטה בפרסומות בטלוויזיה.
לרוב מתמחים רקדנים במספר מצומצם של סגנונות ריקוד - לדוגמה סלסה, וולס, ריקודים סלוניים, ריקוד מודרני, ג'אז, בלט, פלמנקו, ריקודי עם ועוד.
?מה הן דרישות הקדם
כושר גופני, חוש קצב.
?זה מתאים לי
מדובר בעבודה קשה, בשעות לא קבועות. על הרקדן להיות מוכן לאימונים במשך שעות רבות ביום, לשמור על כושר גופני גבוה ועל משקל גוף תקין. הוא צריך להיות בעל חוש תנועה, חינניות, ורצוי בעל הופעה חיצונית נאה.
רקדנים מצליחים יוצאים למסעות הופעות, אז הם נודדים שעות רבות בדרכים ולאחר מכן רוקדים במשך מספר שעות מול קהל זר. העבודה כוללת סיכון רב לפציעות או פגיעה בשרירים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
הענף גדול מאד וקשה להעריך את מספר המועסקים בו. ככל הנראה מדובר באלפים.
:טווח גילאי המועסקים
מדובר במקצוע פיזי קשה, כך שמרבית הרקדנים אינם ממשיכים בעיסוקם זה לאחר גיל 30 או - במקרים קיצוניים - גילאי ה-40.
:המעסיקים הבולטים
המעסיקים הבולטים הן להקות המחול הגדולות, כגון בת שבע (להקה הנחלקת ללהקת רקדנים בכירים ואנסמבל רקדנים צעירים), בת דור, ענבל, מיומנה, להקת המחול הקיבוצי.
מעסיקים אחרים הם צוותי בידור, מפיקי הצגות גדולות והופעות בידור ומפיקים של מופעי שירה (כמו למשל המופע של הזמרת ריטה, שכולל רקדני רקע).
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
מרבית הרקדנים בארץ למדו מחול בבית הספר התיכון (בד"כ בית ספר לאמנויות) בלבד. תחום לימודי ההמשך נחלק לשניים: לימודי מחול מקצועיים בבתי ספר למחול בחו"ל, וקורסי ריקוד לחובבים ובלתי מקצועיים במסגרת חוגים שונים. מספר הנרשמים גדול מאד, גם אם לא כל הבוגרים ממשיכים לעסוק בתחום כרקדנים מקצועיים.
כדי להתקבל לאחד מבתי הספר המקצועיים יש צורך במבחן קבלה מעשי.
?מה לומדים שם
בתי הספר המקצועיים משלבים לימודים עיוניים לצד לימודים מעשיים. למשל, פיזיולוגיה של גוף האדם, אימפרוביזציה, היסטוריה של הריקוד וכו'.
הלימודים המעשיים כוללים טכניקות תנועה, תנועות מחול מקובלות (בהתאם לסגנון הריקוד הנבחר).
?השתלבתי, מה הלאה
רקדן מתחיל ישאף להתקבל לאחת מלהקות המחול החשובות בארץ, ואף להפוך לאחד מהרקדנים המובילים (ולקבל קטעי סולו). לאחר מכן השאיפה היא להיות בעל קריירה בינלאומית.
איפה אפשר ללמוד רקדן ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים