יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
בידור ובמה
"מה את סורגת, מספיק כבר לקרוא, זמן לבלות כעת - כל החיים הם קברט".
אודות המקצוע - בידור ובמה
הלחנה וניצוח
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
המלחין והמנצח הם מוזיקאים שאחראים ליצירת המוזיקה ולאופן ביצועה, על פי החלוקה הבאה:
המלחין יוצר מוזיקה - על ידי כתיבת תווים או אלתור, כמוזיקת רקע לסרט/מופע או כיצירה בפני עצמה. עליו להתאים את המוזיקה לכלים הקיימים ולתאם ביניהם באופן שאף חלק ביצירה לא יבלוט מעל לאחר - הזמרים (אם קיימים) לא ישתלטו על תפקידם של כלי הנגינה או להיפך - אלא אם כן הדבר תוכנן מראש. לעיתים מלחינים מוזיקה עבור כלי מסוים, ואז מעבדים אותה כך שתתאים לכלים אחרים.
מנצח אחראי להנחות את ההרכב המוזיקלי (תזמורת או מקהלה) שמבצע את היצירה "בזמן אמיתי", ועושה זאת באמצעות מחוות קבועות מראש - הנעת ידיים או בעזרת שרביט ניצוח. מנצח על תזמורת מתרכז בהעברת המסר הקצבי לנגנים בצורה ברורה ומציין את הרגעים שבהם קבוצות כלים חדשות מצטרפות ליצירה. ואילו מנצח מקהלה בדרך כלל מתמקד בפרשנות היצירה ובצורה המוזיקלית בה היא תבוא לידי ביטוי. עוד קובע המנצח את אופן התנהלות החזרות, ולעיתים הוא מעורב בניהול האמנותי של הלהקה (או המופע - לדוגמה אופרה) ואף מנהל אותה.
?מה הן דרישות הקדם
הן המנצח והן המלחין חייבים לדעת לקרוא תווים ולהבין את עקרונות הביטוי המוזיקלי - מקצב, דינמיקה וסגנון.
המלחין צריך להכיר את תכונות הכלים שהוא כותב להם ואת המגבלות שלהם; המנצח צריך להכיר את המחוות המקובלות בניצוח.
?זה מתאים לי
שתי העבודות כוללות קשר בין-אישי עם אנשים נוספים: עיקר עבודתו של המלחין אמנם מתבצעת לבד, אך עליו להיפגש עם מזמין הלחן, להבין מה הוא רוצה וליצור את המוזיקה באופן מיטבי.
המנצח מקיים קשר רב עם חברי ההרכב המוזיקלי, ומעודד אותם או נותן להם הוראות באמצעות קשר עין ומחוות גוף.
מידע על הענף
:המעסיקים הבולטים
מנצחים עובדים בעיקר בתזמורות סימפוניות, באופרה ועוד. למלחינים יש דרישה רבה יותר - הן בתחום הלחנת שירים לרדיו, והן בתחום הלחנת יצירות מוזיקליות לסרטים, הצגות וכו'.
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
ניתן ללמוד ניצוח באוניברסיטאות בחוגים למוזיקה, ובאקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים. בנוסף ישנם בתי ספר המלמדים הלחנה ללימודי תעודה. לעיתים מתקיימות סדנאות ניצוח בינלאומיות המועברות על ידי מנצחים מוכרים. תנאי הקבלה: ריאיון אישי, הצגת יצירות, ולעיתים גם הגשת עבודה פרי עטם.
?מה לומדים שם
נושאי הלימוד: דינאמיקה, הכרת המקלדת ומיומנויות נגינה, תיאוריה מוסיקאלית: הקניית ערכי המקצב, קצב ומשקל, סולמות: מז'ור, מינור טבעי, הרמוני ומלודי, מודוסים, מרווחים הרמוניים ומלודיים, אקורדים, תיאוריות ניצוח שונות ועוד.
איפה אפשר ללמוד הלחנה וניצוח ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים