יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - בריאות ורפואה
פסיכולוגיה
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
הפסיכולוג חוקר את האדם ובוחן את ההשפעות הפיזיות והחברתיות על המוח האנושי ועליו (בניגוד לסוציולוג, שחוקר השפעות על החברה), על מנת לספק לו טיפול. ישנם מספר תחומי עיסוק בפסיכולוגיה.
המוכר ביותר הוא הפסיכולוג הקליני, שמטפל באנשים הנמצאים במצבי לחץ, דיכאון וחרדה, וכן מטפל בבעלי הפרעות נפשיות - זהו הפסיכולוג המוכר לנו מסדרות הטלוויזיה ומאסוציאציות למילה (זה שעל הספה שלו נשכבים כדי לשפוך את הלב). עם זאת, פסיכולוגיה קלינית היא תחום קטן מאד שרק מעטים מתקבלים לעסוק בו. תחומים אחרים הם הפסיכולוגיה ההתפתחותית - המיועדת לטיפול בילדים; פסיכולוגיה חינוכית - בה מייעצים לתלמידים ומורים בבית הספר; פסיכולוגיה ארגונית - ייעוץ לארגונים בנוגע להשתלבות הפרט בארגון ויעילותו; פסיכולוגיה רפואית - טיפול במטופלים העומדים בפני ניתוח; פסיכולוגיה שיקומית - שיקום נפגעי מחלות, תאונות או טראומות, וכן מספר תחומי משנה קטנים נוספים.
?מה הן דרישות הקדם
תואר שני בפסיכולוגיה.
?זה מתאים לי
הפסיכולוג מאופיין בסבלנות (שתעזור לו גם בדרכו הארוכה לתואר). עליו להיות בעל השכלה רחבה, פתוח לשינויים, מסוגל לראות את הפרטים הקטנים - אך גם את התמונה הגדולה, ולערוך עם עצמו חשבון נפש. התפקיד דורש יכולת ביצירת יחסים בין-אישיים, כושר ביטוי גבוה בעל פה ובכתב, יכולת משא ומתן, כושר שכנוע ויכולת ניהול בין אישית.
מידע על הענף
:משכורות
טווח השכר של בוגרי התחום, עם תום לימודיהם נע בין 5,000 ל-10,000 שקלים בחודש.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
780 איש החלו ללמוד פסיכולוגיה לתואר ראשון באוניברסיטאות, בשנת 2005; כשליש ממספר זה החלו באותה שנה את לימודי התואר השני.
הכשרה ולימודים
לימודי תואר ראשון מוצעים על ידי אוניברסיטאות ומכללות רבות כאשר הלימודים באוניברסיטאות נחשבים תחרותיים וקשים למדי. רוב המכללות שמציעות לימודי פסיכולוגיה משלבות את הלימודים עם חוג נוסף. יש לקחת בחשבון כי התואר הראשון מהווה בסיס בלבד ואם ברצונכם להמשיך בתחום עליכם להמשיך את הלימודים האקדמיים ולעשות תואר שני.
?מה לומדים שם
בשנה הראשונה לתואר הראשון מתבססים הלימודים על שיעורי מבוא (פסיכולוגיה חברתית, סטטיסטיקה, ואף היסטוריה). השנים הבאות מספקות קורסים בתרבות המערבית, התפתחות הילד, פסיכולוגיה קוגנטיבית, הפרעות הא-נורמלי וכו'. כמו כן נלמדים קורסים מתחום מדעי ההתנהגות: אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, התנהגות ארגונית, הפרט בחברה ועוד.
?השתלבתי, מה הלאה
התואר הראשון אינו מספק אפשרויות תעסוקה רבות, ובאופן רשמי, כדי לשאת את התואר "פסיכולוג" עליכם לסיים תואר שני בתחום. בוגרי התואר השני משתלבים בחברות כוח אדם, מנהלי משאבי אנוש, ומעצבי סקרים ומחקרים. כמו כן משתלבים הבוגרים בהתאם לתחום בו בחרו להתמחות, בבתי ספר, בתי חולים וכו'. מיעוטם של הבוגרים מתמחים בפסיכולוגיה קלינית, ופותחים קליניקה משלהם.
איפה אפשר ללמוד פסיכולוגיה לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים