יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - בריאות ורפואה
וטרינר
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
רפואה וטרינרית עוסקת באבחון, טיפול וריפוי בעלי חיים. לימודי וטרינריה מכשירים רופאים וטרינרים כלליים ומומחים שעונים לצורכי המשק והחברה בתחום בעלי החיים ובהם: חיות משק, סוסים, חיות מחמד, וחיות בר.

הוטרינר רואה עצמו מחויב לפעול למען רווחת החיות ורווחת בני האדם הקשורים בהם, החל מטיפול בחיות מחמד ומשק וכלה באבטחת מקורות המזון והגנה על הציבור ממחלות זואונוטיות.
?מה הן דרישות הקדם
בוגרי אוניברסיטאות מהארץ זכאים לקבל רשיון ממנהל השירותים הוטרינרים במשרד החקלאות לעסוק ברפואה וטרינרית במדינת ישראל.

לעומתם, לאלו שבחרו ללמוד וטרינריה בחו"ל מצפה עם שובם מבחן של השירותים הוטרינריים, ורק לאחר שיעברו אותו יוכלו לקבל רישיון עבודה.
?זה מתאים לי
בארץ, מרבית הוטרינרים עובדים בקליניקות פרטיות (כבעלי הקליניקה או כשכירים בה) ורק מעטים יחסית עוסקים בטיפול בחיות משק או במחקר. ישנם גם וטרינרים העובדים בעמותות בעלי חיים.

וטרינרים שכירים עובדים בשעות מסודרות, אך וטרינרים שיש ברשותם מרפאה משלהם ימצאו את עצמם שקועים בעבודה תובענית, לעיתים חולקים את זמנם בין מרפאות בשתי ערים, ועליהם להיות מוכנים 24 שעות ביממה, למקרי חירום. כמו כן, וטרינרים מסוימים עורכים ביקורי בית - בשעות ובזמן שנוח ללקוחות.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
במדינת ישראל כ-1,000 וטרינרים פעילים וכ-1,800 לא פעילים. כ-60 וטרינרים עובדים עם חיות משק.
גופים מפקחים
השירותים הוטרינריים ובריאות המקנה, הנמצאים מתחת למשרד החקלאות
הכשרה ותעודות
בוגרים טריים
כל שנה מסיימים את הלימודים באוניברסיטה העברית כ-45 בוגרים וכ-70 ישראלים חוזרים מלימודים בחו"ל מדי שנה.
הכשרה ולימודים
בארץ לימודי וטרינריה מתקיימים באוניברסיטה העברית בירושלים ואורכים כ- 4 שנים. ללימודים אלה יכולים להירשם רק בעלי תואר ראשון בתחום ביולוגי, בעלי ציון מעל 85.

כמו כן, המועמדים חייבים להוכיח ניסיון מעשי בעבודה עם בעלי חיים. ניסיון זה חייב לכלול לפחות חודש שכולל: שבוע עבודה במרפאה לחיות מחמד, שבוע עבודה באורוות סוסים או עם רופא סוסים ושבועיים עבודה במשק בעלי חיים דוגמת: רפת, דיר ולולים.
?מה לומדים שם
לימודי וטרינריה מיועדים להקנות לסטודנט את הרקע הכללי הדרוש לפתיחה מידית של קרירה כוטרינר, או להתמחות נוספת בתחומים שונים כגון: פתולוגיה, טוקסיקולוגיה, מיקרוביולוגיה, בריאות הציבור, כירורגיה, רפואה פנימית, אופתלמולוגיה, נוירולוגיה וכו'.

משך הלימודים, כולל משך הזמן הנחוץ ללימודי תואר ראשון, הוא 7 שנים. בחו"ל אורכים לימודי וטרינריה כחמש עד שש שנים.

התואר שמקבל מי שמסיים את הלימודים הוא: דוקטור לוטרינריה DVM(doctor of veterinary medicine).
איפה אפשר ללמוד וטרינר ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים