יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - בריאות ורפואה
פסיכולוג קליני
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
הפסיכולוג הקליני עוסק בפתרון בעיות ומצוקות נפשיות של מטופלים - הוא מאבחן אותם, מייעץ להם בעת מצבי לחץ או דיכאון ומטפל בבעלי הפרעות נפשיות. הטיפול נעשה באמצעות פסיכותרפיה - כלומר, טיפול באמצעות שיחות.
?מה הן דרישות הקדם
תואר שני בפסיכולוגיה קלינית, התמחות בת ארבע שנים ועמידה במבחני הרישוי של משרד הבריאות.
?זה מתאים לי
העבודה מתקיימת בשעות המקובלות ובשעות קבועות. העבודה מתנהלת כאבחון ולאחר מכן טיפול באמצעות שיחות. יש לקחת בחשבון שמדובר בעבודה שוחקת מבחינה נפשית, כיוון שמטופלים "שופכים" את הלב ומספרים על צרות אישיות, ולעיתים אף מדובר במקרים קשים כמו התעללות ואונס. עם זאת, אחדים עשויים לפתח אטימות וקהות חושים.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
7,000 פסיכולוגים עסקו במקצוע בשנת 2005.
:טווח גילאי המועסקים
30-65.
:הדיפלומה והאופק האקדמי
בשנת 2005 השתלבו בענף 50 פסיכולוגים קליניים חדשים.
:מספר מעסיקים
המעסיקים הגדולים הם הצבא (הן בתחום הטיפול בחיילים סדירים והן בתחום טיפול בנפגעי מלחמה וטראומה), קופות החולים הגדולות, בתי החולים ומרכזים לטיפול נפשי ולשיקום.
:משכורות
פסיכולוג קליני מתחיל מרוויח כ-5,000 שקלים בחודש; בעלי קליניקות פרטיות מרוויחים בהתאם למספר המטופלים - ושכרם יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים בחודש.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
כ-700 סטודנטים מתחילים מדי שנה את לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה, אך רק עשרות בודדות מהם מתקבלים ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית.
הכשרה ולימודים
על מנת ללמוד פסיכולוגיה קלינית לתואר שני, על הסטודנט להיות בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה בציון גמר 87 לפחות, ולעבור בחינת מתא"ם (בחינה לתארים מתקדמים) בציון 85 לכל הפחות. כמו כן מרבית מוסדות הלימוד מבקשים המלצות ולעיתים אף קיום ראיון אישי. תנאי הקבלה עשויים להשתנות ממוסד למוסד.
?מה לומדים שם
הלימודים נועדו להרחיב את המיומנות הקלינית של הפסיכולוג לעתיד וכוללים קורסים בנושאי פסיכו-פתולוגיה, אבחון, פסיכו-דיאגנוסטיקה, ראיון קליני וטיפול, כלי מחקר יישומי וקליני וכן קורסי בחירה בנושאי הפרעות שונות, סוגי טיפול וכו'.
כרטיס ביקור
עינת מנור, בעלת קליניקה פרטית, 35, בן זוג וילד, קרית-אונו, (www.eynat.co.il)
:לימודים
תואר ראשון: אוניברסיטת ת"א, תואר שני: אוניברסיטת בן-גוריון
ותק בחברה
עובדת בתחום משנת 1999
?איך התקבלת
הפניות מאנשי מקצוע אחרים של מטופלים ואתר אינטרנט
?איך העבודה
"עבודה מדהימה, בעלת הרבה עניין ורגש. אני מרגישה שזו זכות גדולה לעסוק במקצוע הזה"
?מה הלאה
"להמשיך בקליניקה הפרטית כרגע, בהמשך אני רוצה להמשיך את לימודי בעיקר בשביל המגע עם אנשי מקצוע אחרים"
טיפ לטריים
"נסו תחילה לעבוד דרך קופות החולים, שם תקבלו גם מטופלים איכותיים כגון סטודנטים. בהמשך הקימו לכם אתר"
איפה אפשר ללמוד פסיכולוג קליני לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים