יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
אודות המקצוע - מדעי החברה והרוח
חברה ורוח - החופש לחשוב
מדעי החברה והרוח משלבים תחומי ידע מורכבים, שאין בהם "שחור או לבן" או חוקיות סיבתית מובנית וישירה. המקצועות שנמצאים תחת מטריה זו מאופיינים בחקר של מכלול גורמים, המשפיעים בתורם על מספר משתנים חברתיים או אישיים. לא מדובר ב"מדעים" מדויקים במובן המקובל של המילה, אלא במגוון שאלות נטולות הוכחה אמפירית אך בעלות חוקיות פנימית. למרות הקושי בהוכחה חדה וחותכת, מדעי החברה והרוח הם תחומי לימוד מבוקשים ופופולריים ומספקים ידע כללי במגוון תחומים מרתקים, וידע ספציפי בתחום לימוד ממוקד אחד.
דיון במשמעות ולא שינוי המציאות
כדאי להבחין בין לימוד אשכול המקצועות השייכים למדעי החברה (סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, פסיכולוגיה) לבין מקצועות המשויכים למדעי הרוח (ספרות, פילוסופיה, היסטוריה).
מדעי הרוח נחשבים למקצועות "אווריריים" יותר, שנלמדים במטרה להרחיב את תחומי הדעת, ופחות מתוך רצון למצוא עבודה בתחום. המקצועות שחוסים תחת המטריה של מדעי הרוח אינם מתאפיינים בגישה מעשית, אלא תיאורית: תיאור תפיסה ודיון במשמעות שלה במקום ניסיון להביא לשינוי - של התפיסה או של החברה. עיקר התעסוקה במקצועות השייכים לתחום זה היא כמורים בבתי ספר, או במחקר והמשך הלימודים לתארים הבאים.
הקשר המעשי שבין הפרט לחברה
מדעי החברה, לעומת זאת, שמים דגש על הקשר המעשי שבין הפרט להליכים חברתיים ומגמות תרבותיות. הלימודים מקיפים תחום רחב של היבטים וגישות, ועל כן מאפשרים לבוגריהם גמישות ויכולת להשתלב במגוון מוסדות. מספר מקצועות באשכול זה נחשבים למיוחסים, ותמיד קיימת להם דרישה בשוק העבודה. אין המדובר דווקא בתעסוקה בתחום הלימודים הישיר, אלא אף זליגה לתחומים משיקים כניהול משאבי אנוש, ארגון חברתי, הדרכת כוח אדם ואפילו תפקידים במערכת הפוליטית.
קישורים שימושיים
לימודי משפטים
לימודי פסיכולוגיה
לימודי סוציולוגיה
לימודי מדעי המדינה
לימודי מדעי ההתנהגות
כל מסלולי הלימוד בתחום
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים