יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
כתיבה, עריכה, קולנוע, טלוויזיה ורדיו - מה צריך כדי להיות מוביל דעה.
אודות המקצוע - תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
עיתונאי / כתב
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
עבודתו של כתב העיתונות כוללת כתיבת מאמרים וכתבות לאמצעי התקשורת - אלו יכולים להיות מאמרים בנושאים מגוונים, או בתחום מסוים בו מתמחה העיתונאי. הכתב משיג ידיעות חדשותיות ומפרסם אותן (בעיתון, באתר אינטרנט או בטלוויזיה), מתמקד בניתוח המצב ומפרש אותו לקהל הקוראים, מפרסם מאמרי דעות במטרה לעורר דיון בנושא מסוים או אפילו מספק כתבות מגזיניות בנושאים קלילים ומעניינים ("כתב צבע").
?מה הן דרישות הקדם
אין.
?זה מתאים לי
מערכות העיתונים הן לרוב חדרים דחוסים שנמצאים בהם כתבים נוספים - כולם להוטים להביא "סקופ". העבודה מאומצת ומגוונת ועלולה לכלול שעות לא שגרתיות, כשברקע נמצא תמיד העורך, שמזכיר את מועד ההגשה. הכתב הצעיר צריך להיות מוכן לתחרות קשה.כתבים בכירים, שמעמדם מובטח להם, צריכים להתברך באתיקה ובדיסקרטיות. הכתבים נחשפים לא אחת למידע רגיש שמשיקולים שונים לא ניתן לפרסמו, ועליהם לדעת לא להדליף את המידע הלאה (אחרת יסתכנו בתביעת דיבה מצד בעלי ההון במשק).
מידע על הענף
:מספר מועסקים
ישנם כמה אלפי עיתונאים רשומים בלשכת העיתונות הממשלתית. עם זאת, יש לשים לב לשני דגשים: (א) הלשכה מחלקת תעודות עיתונאי גם לבמאי קולנוע ולנושאי משרות שאין עימן קשר ישיר לעיתונות; (ב) בפועל מספר המועסקים רב יותר, שכן מרבית העוסקים בתחום לא נרשמים בלשכת העיתונות הממשלתית.
:טווח גילאי המועסקים
כתבים יכולים להיות בגילאי העשרה (כתבים צעירים בעיתוני הנוער), צעירים בגילאי ה-20-35 ואף שועלי עיתונות וותיקים בני 60.
:הדיפלומה והאופק האקדמי
הערכת אנשים העובדים בתחום היא שעם הגידול באתרי האינטרנט ומערכות החדשות האזוריות, הצטרפו השנה כ-100 כתבים חדשים במשרה מלאה. יש לציין כי רבים אחרים כותבים בתור פרילאנסרים.
:המעסיקים הבולטים
רשת ידיעות אחרונות (עיתונים, מגזינים, מקומונים, אתר האינטרנט Ynet), רשת מעריב (עיתון, מקומונים, אתר nrg), רשת שוקן ("הארץ", מקומונים), אתר האינטרנט וואלה!, אתר "נענע", אתרי ספורט (One, ספורט 5), קשת, רשת, רשות השידור, ערוץ 10, חברת החדשות של ערוץ 2.
:משכורות
2500 שקלים לכתב צעיר בתחילת דרכו לחצי משרה, ועד עשרות אלפי שקלים בחודש לפובליציסטים בכירים.
גופים מפקחים
אין גופים שמעניקים תואר "עיתונאי" או תואר "כתב", אך לשכת העיתונות הממשלתית מעניקה תעודות עיתונאי למי שעומד בתנאים שהיא מעמידה (עם זאת, רק מיעוטם של העיתונאים פונים ללשכה על מנת לקבל תעודה). כמו כן, קיים גוף בשם מועצת העיתונות, שאחראי לשמירת ערכי האתיקה של העיתונאים.
הכשרה ותעודות
?מה לומדים שם
הלימודים באוניברסיטאות הם לרוב עיוניים כך שהדרישות לסיום התואר הן עמידה בקורסי מבוא, קורסי בחירה וסמינרים. קורסים אלו כוללים "תקשורת ומשפט", "תקשורת המונים", "אתיקה בעיתונות" וכו'. בנוסף, ישנם מוסדות - בעיקר מכללות ובתי ספר פרטיים - שמציעים לימודים מעשיים יותר של הכתיבה העיתונאית.
?השתלבתי, מה הלאה
המתמידים יוכלו לזכות במעמד של פובליציסט (בעל טורי דעה), או עורך תוכן.
איפה אפשר ללמוד עיתונאי / כתב ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים