יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
כתיבה, עריכה, קולנוע, טלוויזיה ורדיו - מה צריך כדי להיות מוביל דעה.
אודות המקצוע - תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
עורך מוזיקלי
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
העורך המוזיקלי בוחר אילו שירים יושמעו בזמן תוכנית הרדיו ואחראי להביא למאזיניו מוזיקה בעלת רצף מסוים. זה יכול להיות רצף תוכני (שירים בנושא מסוים), או מעברים מוזיקליים שמשתלבים זה בזה. בזמן שהעורך קובע את רשימת השירים לתוכנית, עליו להתחשב במגבלות כמו אופי התוכנית (תוכנית פופולרית באמצע היום, תוכנית למבוגרים, תוכנית חדשותית או אפילו אופי שנובע מעונות השנה). כמו כן עליו להתחשב גם ב"פליי-ליסט" - רשימה בה נקבעים השירים שינוגנו במהלך כל החודש והתדירות שלהם. עורך שירצה לחנך את קהל המאזינים ולהנחיל לו את טעמו המוזיקלי, יוכל לבטא את עצמו בתכניות ליליות בהן הפליי-ליסט פחות משמעותי, או בתכניות מוזיקליות בהם לשדרן יש מה לומר בנושאי מוזיקה.
?מה הן דרישות הקדם
אין.
?זה מתאים לי
העורך המוזיקלי צריך להיות בעל ידע נרחב בסגנונות מוזיקליים שונים, ולא לערוך על פי טעמו האישי אלא לפי דרישות המערכת. עליו להיות נוכח בישיבות בהן יוחלט אילו שירים יעשו דרכם אל ה"פליי-ליסט". העורך המוזיקלי צריך לשמוע המון מוזיקה חדשה שמגיעה לתחנה מחברות התקליטים, גם אם זו אינה מוזיקה טובה במיוחד.התפקיד דורש שעות גמישות. העבודה אינה מתחילה בבוקר ונגמרת בערב, אלא תלויה בשעות התוכנית אותה הוא עורך. העורך המוזיקלי מגיע לרוב שעה לפני תחילת התוכנית ומכין לשדרן את כל השירים אותם צריך השדרן להשמיע בתוכניתו. לרוב, העורך המוזיקלי עורך את הרצועה המוזיקלית של מספר תכניות רדיו במקביל.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
מספרם של העורכים המוזיקליים - בתחנות הרדיו הארציות והאזוריות - עומד על עשרות בודדות בלבד.
:טווח גילאי המועסקים
מגיל 24 בתחנות האזוריות בעלות האופי ה"פופי" והצעיר, ועד גיל 60 בתחנות כגון רשת א' ו-ב', הפונות לאוכלוסייה מבוגרת יותר.
:הדיפלומה והאופק האקדמי
בתחנות הגדולות לא התחלפו כלל עורכים מוזיקליים בשנה האחרונה.
:מספר מעסיקים
כ-35 תחנות רדיו, אך לא כולן מקצועיות מספיק כדי להעסיק עורכים מוזיקלים.
:המעסיקים הבולטים
גלי צה"ל, רשות השידור (רשתות א', ב' ו-ג'), תחנות אזוריות כמו 103FM, רדיו תל אביב, רדיו 99FM, רדיו קול הדרך.
:משכורות
המשכורות אינן גבוהות ועומדות על כ-200 שקלים לתוכנית (כך שרוב העורכים המוזיקליים אחראים לעריכה של מספר תוכניות). עורכים וותיקים מרוויחים סכומים גבוהים יותר, ואלו יכולים להגיע ל-10,000 שקלים ברוטו בחודש.
גופים מפקחים
אין.
הכשרה ותעודות
הכשרה ולימודים
אין בתי ספר שמעניקים הכשרה ייחודית לעורכים מוזיקליים. עם זאת, רקע במוזיקה או תואר בתקשורת ו/או במוזיקה, עשויים לעזור.
?מה לומדים שם
לימודי התקשורת מבוססים בעיקר על התחומים העיוניים של עולם התקשורת. הם כוללים כמה קורסי מבוא דוגמת: "תקשורת ומשפט", "תקשורת המונים" ו-"תקשורת ופסיכולוגיה".מוסדות שונים מציעים כיום לימודי תקשורת מעשיים. הלימודים שבאים בשילוב עם החלק התיאורטי והאקדמי מציעים התנסות בכתיבה אינטרנטית, הכנת כתבות וידאו ועריכה והגשה של תוכניות רדיו.
?השתלבתי, מה הלאה
העורך המוזיקלי יכול לקבל לידיו עריכת תוכניות בעלות רייטינג גבוה יותר, או להתקדם "הצידה", ולנהל תחומים אחרים בתחנת הרדיו.
איפה אפשר ללמוד עורך מוזיקלי ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים