יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
כתיבה, עריכה, קולנוע, טלוויזיה ורדיו - מה צריך כדי להיות מוביל דעה.
אודות המקצוע - תקשורת, קולנוע וטלוויזיה
צלם סטילס
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
צלם הסטילס מתעד אירועים - אך בניגוד לצלם הוידאו, הוא מקפיא רגעים מתוך האירוע ומבודד אותם מהרצף בו התרחשו. עיסוקי המשנה קובעים את אופי העבודה של הצלם: צלם עיתונות מתעד אירועים חדשותיים (פוליטיקה, בטחון, ספורט); צלמי מגזין וצלמי אופנה מקבלים הוראות מרכז הצלמים, ומצלמים לרוב בסטודיו או בביתו של המרואיין; צלמי אירועים יוצאים לשטח ומביימים את מבנה התמונה ותנוחת המצולמים.
?מה הן דרישות הקדם
תיק עבודות. תיק העבודות לא צריך לכלול את התמונות היפות שלכם מהטיול למזרח, אלא תמונות חדשותיות או בעלות ערך חדשותי (תאונות דרכים, אסונות למיניהם ואפילו אירועי ספורט).
?זה מתאים לי
אופי עבודתו של הצלם תלויה בתחום הספציפי בו הוא עוסק. צלמי עיתונות - במיוחד בתחום החדשות - צריכים להיות זמינים טלפונית בכל שעה, לפתח עור עבה כדי שיוכלו להתמודד עם מראות קשים כפיגועים ותאונות דרכים, ולהיות בעלי נוכחות פיזית שתאפשר להם להידחף; צלמי סטודיו עובדים בשעות המקובלות ובדרך כלל מקבלים דרישה לצילום מהעיתון או מהמערכת; צלמי אירועים עובדים בשעות לא שגרתיות, אך בניגוד לצלמי החדשות הם אינם מוזנקים לעבודה בהתראה קצרה, ועבודתם נינוחה הרבה יותר.באופן כללי, הצלמים מעבירים את התמונות למחשב (אישי או נייד), ושולחים אותן למערכת. לעיתים נדירות מדובר בצילום "קלאסי" שאינו דיגיטלי, בו יש לפתח את התמונה על נייר ולשלוח אותה.
מידע על הענף
:מספר מועסקים
בהערכה גסה, ישנם כ-2,000 צלמי סטודיו בארץ - מספר זה כולל את צלמי האופנה, צלמי מגזינים וצלמי אירועים. נוסף להם, יש כ-50 צלמי חדשות בעיתונות הכתובה, וכ-20 נוספים במקומונים - כולם מועסקים במשרה מלאה או בחצי משרה. כמה עשרות נוספים עובדים כפרילאנסרים.
:טווח גילאי המועסקים
22 עד 65. צלמי החדשות והספורט הם לרוב צעירים יותר (עד גיל 45), ומנגד - ישנם צלמי סטודיו מבוגרים שמצלמים גם בעשור השביעי לחייהם.
:הדיפלומה והאופק האקדמי
קשה לעקוב אחר מספר העסקים הפרטיים שקמו בשנה החולפת ואחר מספר הצלמים החובבים שעובדים בתחום. עם זאת, ישנם נתונים הנוגעים לתחום צלמי החדשות: בשנה החולפת לא השתלב אף צלם חדש באחד מהעיתונים הגדולים; בשנת 2005 הצטרף צלם אחד לעיתון הארץ; למקומונים הצטרפו 15 צלמים, חלקם פרילאנסרים; כמו כן, עם פרוץ אפנת המציצנות בישראל הצטרפו כ-20 צלמי פפראצי לעיתוני הרכילות והמגזינים השונים.
:המעסיקים הבולטים
רשת ידיעות (הכוללת את ידיעות אחרונות, מקומוני ידיעות תקשורת ואתר האינטרנט Ynet), רשת שוקן (עיתון הארץ, רשת מקומוני שוקן ו-וואלה!), ורשת מעריב (עיתון מעריב, מקומוני זמן מעריב ואתר האינטרנט nrg).
:משכורות
מ-2,500 שקלים לצלם מתחיל בחצי משרה, ועד ל-30,000 שקלים בחודש כולל רכב (לרוב אופנוע) והוצאות.
הכשרה ותעודות
בוגרים טריים
כ-150 איש בשנה מסיימים לימודי תעודה. כ-600 איש מסיימים כל שנה קורסים בסיסיים בצילום.
הכשרה ולימודים
אין דרישות סף ההכרחיות ללימוד צילום.
?מה לומדים שם
ישנם קורסים מיוחדים לצלמי עיתונות, הנערכים על ידי בתי ספר פרטיים. אלו מציעים קורסים בודדים בצילום או לימודי תעודה. כמו כן, קיימות הרבה מאד סדנאות צילום קטנות ועצמאיות, בדרך כלל במסגרת מתנ"סית. המסגרות המקצועיות יותר מציעות קורסים בתולדות האמנות (כללי), קורסים באופטיקה, תורת האור, אמנות הצילום, תולדות הצילום, צילום דיגיטלי.
?השתלבתי, מה הלאה
כאשר צלם צובר לעצמו מוניטין מקצועי, תנאי התעסוקה שלו משתפרים ובמקביל - הוא מקבל תחת אחריותו צילומים חשובים יותר. אחדים יהפכו לרכזי מערכת או רכזי צלמים.
כרטיס ביקור
ניר קידר, צלם עיתונות ב"הארץ" וב"צומת השרון", נשוי+1, גר בתל אביב.
:לימודים
לימודי תעודה במכללה לצילום קרית אונו.
ותק בחברה
5 שנים ב"הארץ".
?איך התקבלת
התחלתי במקומון "צומת השרון" ומשם עבר גם ל"הארץ".
?איך העבודה
עבודה לא שגרתית, בשעות לא קבועות, תחת לחץ וצריך שתהיה לך חוצפה להידחף.
?מה הלאה
להתקדם בתחום, לעבור לסוכנות צילום עולמית ולהיות צלם בכיר ב"הארץ".
טיפ לטריים
לרכוש ניסיון בכל דרך אפשרית, ללכת לצלם לבד וליצור תיק עבודות הכולל בתוכו צילומים של אירועים חדשותיים
איפה אפשר ללמוד צלם סטילס ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים