מהנדס חשמל

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - מהנדס חשמל
מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה עוסקים במחקר ופיתוח של מערכות מבוססות חשמל, אלקטרוניקה ואלקטרומגנטיות (כמו רדיו, מחשב, מזגנים או כל מוצר חשמלי אחר). עם זאת, ישנו הבדל משמעותי בין שני התחומים: הנדסת חשמל עוסקת בשימוש בחשמל כאמצעי להעברת אנרגיה ועוסקת בעיקר בבעיות הכרוכות במערכות חשמליות גדולות, כגון העברת חשמל ובקרת מנוע.
 
לעומת זאת, הנדסת אלקטרוניקה עוסקת בשימוש בחשמל כאמצעי להעברת אינפורמציה ובוחנת בעיקר מערכות אלקטרוניות זעירות כמו מערכות מחשבים ומעגלים משולבים. בתוך כך, מהנדסי חשמל עוסקים בניתוח, אפיון, פיתוח ותכנון של מכשירים שפועלים באמצעות חשמל או שמטרתם להפיק חשמל (גנראטורים, טורבינות וכו'). הנדסת אלקטרוניקה, לעומת זאת, היא תחום התמחות השייך להנדסת חשמל ונחשב לתת קבוצה שלה.
 
בוגרי לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא מי שלמד את המקצוע במוסד אקדמי מוכר (הלימודים נמשכים ארבע שנים), ובתום לימודיו נרשם בפנקס המהנדסים. עם זאת, ניתן ללמוד בבתי ספר מקצועיים במשך שנתיים ולקבל תעודת הנדסאי, שמאפשרת גם היא עבודה בתחום.
 
לימודי הנדסת חשמל, שנחשבים לקשים מאוד ביחס ליתר מקצועות ההנדסה האפשריים, שואפים להעניק ידע בסיסי בכל תחומי הנדסת החשמל והאלקטרוניקה, במקביל לידע נרחב ומעמיק בתחום התמחות מסוים (בדרך כלל על פי בחירת הסטודנט, בשנות הלימוד המתקדמות).
 
לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה כוללים בעיקר לימודים תיאורטיים, תוך שמירה על עדכניות ותוך שאיפה להקנות לסטודנטים כלים שיעזרו להם לעסוק בתחום ההנדסה לאורך זמן. הלימודים כוללים בתוכם קורסים רבים, ביניהם קורסי יסוד בפיזיקה ובמתמטיקה, כולל חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי, אלגברה והסתברות.
 
בנוסף ישנם קורסים מקצועיים בנושאים של אותות ומערכות, גלים מישוריים, תקשורת, רשתות, מעגלים והתקנים חשמליים, התקנים אלקטרוניים, מעגלים אנלוגיים, מעגלים ספרתיים, מערכות בקרה, הספק, אלקטרואופטיקה, אלקטרוניקה ספרתית, אלקטרוניקה אנלוגית, בינה מלאכותית, מערכות בקרה, אלקטרוניקה, עיבוד אותות ותקשורת, הנדסת מחשבים, תקשורת לוויינית, מיקרואלקטרוניקה, בקרה ועוד.
 
הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא אחד מתחומי הלימוד המבוקשים ביותר בישראל כיום, ולבוגריו יש מגוון אפשרויות לאחר סיום התואר הראשון.  ראשית, הם יכולים להמשיך לתואר מתקדם.  משך לימודי התואר השני הוא שנתיים ובין התחומים הנלמדים ניתן למנות רשתות ומערכות אנרגיה חשמלית, אלקטרוניקה תקבילית, אלקטרוניקה ספרתית, מערכות הספק, מתקני חשמל ועוד. 
 
תעשיות האלקטרוניקה, החשמל והתקשורת בישראל נמצאות בעיצומו של תהליך של גידול, ולכן אפשרות נוספת שמאוד קורצת למהנדסים הצעירים היא שוק העבודה ובפרט שוק ההיי-טק המציע תנאי העסקה אטרקטיביים. 
 
בנוסף, בשוק העבודה יש למהנדסי חשמל ואלקטרוניקה אפשרויות רבות ומגוונות. המהנדסים יכולים לעבוד במגזר הפרטי או במגזר הציבורי (לדוגמה חברת החשמל), בתעשיית ההייטק ובתעשייה הביטחונית בתור יועצים, מפקחים, מפתחים, יצרנים ועוד.  השכר התחלתי של בוגר לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה הוא גבוה יחסית ויש אפשרויות רבות להתקדמות מקצועית.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע:
  1. יכולת מתמטית והבנה של תהליכים פיזיקאליים.
  2. יכולת התמודדות עם בעיות ויצירתיות במציאת פתרונות.
  3. יכולת ניתוח המצבים ויכולת לימוד העצמי חשובות מאוד.
  4. קיים ביקוש רב למהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, לכן יחסית קל למצוא עבודה לאחר סיום הלימודים.
  5. רמות שכר גבוהות יחסית החל מהמשרה הראשונה.
  6. קיימת אפשרות להתמחות במגוון רחב של תחומים.
 
איפה אפשר ללמוד הנדסת חשמל לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע מהנדס חשמל?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים