מדעי המחשב

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - מדעי המחשב
בעלי תואר ראשון במדעי המחשב משתלבים בתעשיית ההיי-טק במגוון תפקידים הכוללים תכנות, תמיכה, ניהול רשתות, פיתוח ועוד. העוסקים בתחום זה מרוויחים בדרך כלל משכורות גבוהות וזוכים לתנאי העסקה טובים, אבל נדרשים לעתים לשעות עבודה ארוכות. בחברות סטרט אפ צעירות שעדיין נלחמות על הישרדותן משקיעים שעות עבודה רבות.
 
בשוק קיים ביקוש רב לבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב, והשכר בענף הוא מהגבוהים במשק. המגמות הטכנולוגיות של השוק, כפי שנראה היום, מבוססות על מדעי המחשב, ולכן התחזיות מראות שיהיה ביקוש לתחום זה גם בעתיד הקרוב.
 
מהות העיסוק היא פיתוח תוכנה או חומרה , דבר המצריך עבודה ממושכת מול מסך המחשב, יכולת ריכוז גבוהה, חשיבה אנליטית ומורכבת,יכולת פיתרון בעיות,יכולת לימוד עצמית גבוהה ועוד.
 
במידה והאדם נמצא מתאים ומוכיח אחראיות ויכולת ניהולית, לאחר תקופה מסוימת סביר שיקודם לראש צוות ולתפקידי ניהול נוספים. ככל שמשקל הניהול גדול יותר כך קטן מספר השעות ממול המסך. כמו כן, בתפקידי פיתוח נדרשת עבודת צוות. יכולת זו נבדקת במועמדות לעבודה בתחום.
 
לימודי תואר בתחום זה אורכים בדרך כלל 3 שנים ודורשים השקעה רבה. בנוסף, ישנם מסלולים המכשירים לתואר במסגרת מדעי המחשב כמו הנדסת מערכות מידע, הנדסת מחשבים והנדסת תוכנה. לימודים אלה נמשכים 4 שנים.

בכדי להשתלב במסלול תואר ראשון במדעי המחשב לא נדרש ידע או ניסיון קודם בתכנות. שפות התכנות הן לא העיקר, הן רק משמשות ככלי ליישום העקרונות הנלמדים. הרקע התכנותי נרכש במהלך הלימודים ולא מעט סטודנטים מתחילים את לימודיהם בתחום ללא רקע כזה. עם זאת, הלימודים דורשים רמת מתמטיקה של לפחות 4 יחידות לימוד עם יתרון ל-5 יחידות.
 
הנושאים העיקריים שנחקרים ונלמדים במסגרת מדעי המחשב כוללים:
 • יסודות מתמטיים: מתמטיקה בדידה, אלגברה בוליאנית, לוגיקה, תורת הגרפים, שפות פורמאליות, חישוביות, סיבוכיות.
 • יעילות של תוכניות: אלגוריתמים, יעילות אלגוריתמית, מיטוב אלגוריתמים ומבני נתונים.
 • כלים לפיתוח תוכנה: שפות תכנות, הנדסת תוכנה, הידור, אימות תוכנה, מסדי נתונים.
 • תשתיות מחשוב: מערכות הפעלה, רשתות מחשבים.
 • יישומים: דחיסת נתונים, למידה ממוחשבת, ראייה ממוחשבת, גרפיקה ממוחשבת, בלשנות חישובית, בינה מלאכותית, קריפטוגרפיה.
מדעי המחשב מסייעים במידה רבה גם לתחום הביו-אינפורמטיקה וליישום פענוח הגנום האנושי.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע
 1. נדרשת חשיבה אנליטית, מתמטית ולוגית.
 2. נדרש ידע והבנה בדרכי פעולה של מחשבים והשימוש בהם.
 3. נדרש לימוד עצמי של שפות ותוכנות נוספות.
 4. שעות עבודה ארוכות, לרוב מול מסך מחשב.
 5. יכולת עבודה לבד ובצוות.
 6. שילוב של דקדקנות, יצירתיות ופתרון בעיות.
 
איפה אפשר ללמוד מדעי המחשב לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע מדעי המחשב?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים