פסיכולוגיה

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - פסיכולוגיה
פסיכולוג הוא אדם בעל תואר שני (מוסמך) ומעלה בפסיכולוגיה ממוסד אקדמי המוכר על ידי משרד הבריאות, משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה. כל הפסיכולוגים רשומים בפנקס הפסיכולוגים שמנהל משרד הבריאות או שהם בעלי היתר זמני לפי החוק לעסוק בפסיכולוגיה.
 
פסיכולוגיה היא תחום רחב וכולל התמחויות רבות הנבדלות זו מזו באופי, מהות ותנאי העבודה. תחומי ההתמחות בתואר ראשון בפסיכולוגיה מתחלקים לשני ענפים עיקריים: התחום הטיפולי והתחום המחקרי, כאשר בכל אחד מהתחומים ישנן אפשרויות עבודה מגוונות. העבודה העיקרית של הפסיכולוג הקליני היא לטפל במטופלים, לייעץ ולעזור להם. לעומתו, הפסיכולוג החוקר, מנסה לחקור את התופעות הפסיכולוגיות והמנטאליות השונות ומקדם את המדע. בנוסף לכך, קיימת אפשרות של שילוב בין שני התחומים הללו  (כלומר, להיות פסיכולוג מטפל שעוסק במקביל במחקר הפסיכולוגי) למשל, בתחום הפסיכולוגיה הנוירו-שיקומית.
 
על-מנת לקבל רישיון לעיסוק בפסיכולוגיה יש לסיים לימודי פסיכולוגיה (בתחום הרלוונטי או תואר שני בתחום קרוב, לדוגמא: התמחות בהתנהגות ארגונית במסגרת לימודי תעשיה וניהול לתואר שני). בנוסף לכך, וכתלות בתחום ההתמחות הנבחר לתואר שני, צריך לעבור תקופת התמחות (סטאז') של 4 שנים (בהיקף של כחצי משרה), במסגרת המוכרת לצרכי התמחות על ידי מועצת הפסיכולוגים.  לאחר מכן, יש לעבור מבחן מטעם מועצת הפסיכולוגים אשר מעניק את הרישיון לעסוק במקצוע כ"מומחה" בתחום.
 
תחומי ההתמחות הטיפוליים בפסיכולוגיה:
 
פסיכולוגיה קלינית - תחום בו מטפלים באנשים עם בעיות או הפרעות נפשיות ברמות סיכון שונות, וכולל אבחון פסיכולוגי, ייעוץ וטיפול עבור אנשים במגוון מצבי חיים (למשל: מצבי לחץ, חרדה, דיכאון וכדומה).
 
פסיכולוגיה תעסוקתית/ארגונית – תחום זה בא להכשיר פסיכולוגים מומחים בתחומי גיוס, מיון עובדים, ייעוץ לארגונים ולחברות, עזרה בייעול השתלבות הפרט בארגון ויעילות ארגונית.
 
פסיכולוגיה רפואית - מקנה לסטודנטים ידע והבנה בקשר בין הגורמים הפסיכולוגיים והפיזיולוגיים המעורבים בהתפתחות מחלות, בהתמודדות עם מחלות ובמניעתן. פסיכולוג רפואי עוזר בייעוץ וטיפול לחולים ולבני משפחותיהם לקראת ניתוחים וטיפולים רפואיים ואחריהם וכן בייעוץ לרופאים בנושאים אתיים ואחרים.
 
פסיכולוגיה חינוכית - תחום המכשיר סטודנטים לעבודה במערכות החינוך השונות. פסיכולוג חינוכי מתמחה בייעוץ לתלמידים, הורים ומורים במסגרת בית הספר.
 
פסיכולוגיה התפתחותית - מכוונת להכשרת פסיכולוגים המתמחים בטיפול בתינוקות עד גילאי בית הספר הראשונים ובייעוץ להורים לילדים בגילאים אלו. תפקידם הוא לאבחן ולטפל בבעיות התפתחותיות שונות (רגשיות,קוגניטיביות וכדומה).
 
פסיכולוגיה קלינית של הילד - תחום המאפשר התמודדות עם ילדים עד גיל ההתבגרות בהתאם למסגרות השונות: בית הספר, קהילה, משפחה, מרכזי טיפול וכו'. הסטודנט רוכש ידע לגבי ההתפתחות הבריאה והפסיכופתולוגיה של הילד.
 
תחומי ההתמחות המחקריים במסגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה:
 
פסיכולוגיה נוירו-שיקומית - תחום שיש לו שתי פנים: פן מחקרי ופן טיפולי. הפן המחקרי מתעסק בחקר פגיעות מוחיות, השפעתן על התפקוד הנפשי ודרכי הטיפול בהן. לעומתו, הפן הטיפולי, מתמקד בשיקום אנשים שנפגעו ממחלות או תאונות.
 
פסיכולוגיה קוגניטיבית - מתמקדת בחקר התהליכים המנטאליים (תפיסה, שיפוט, קשב וכו'), היא מכשירה את הסטודנטים לחקור בתחומים אלו וליישם את הידע הנצבר בתחומים שונים כגון הנדסת אנוש ומערכות אדם-מכונה.
 
פסיכולוגיה חברתית - מתמקדת בחקירתו של האופן בו מחשבותיהם, רגשותיהם והתנהגותם של יחידים מושפעים מהנוכחות האמיתית או המדומה של אחרים. פסיכולוגים חברתיים מנסים להבין את ההתנהגות החברתית באמצעות שיטות מדעיות.
 
פסיכו-ביולוגיה - חקירת ההשפעה הביולוגית על ההתנהגות ועל תהליכים פסיכולוגיים ( למשל, השפעת המבנים המוחיים על ההתנהגות האנושית). המחקר הפסיכו-ביולוגי מקדם טיפולים ותרופות למחלות פסיכולוגיות שונות.  
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע:
  1. תואר ראשון בפסיכולוגיה או במסלול לימודי מדעי ההתנהגות אינו מאפשר לעבוד כפסיכולוג וכלל אינו מקנה מקצוע; על מנת לעסוק כפסיכולוג חייבים תואר שני.
  2. רוב הלומדים לתואר שני מתמחים בתחום הטיפולי (קליני, נוירו שיקומי, חינוכי).  
  3. התחרות לקבלה לתואר שני היא גדולה, וברוב המוסדות מבקשים את תוצאות בחינת המתאם וכן המלצות שונות כחלק מדרישות הקבלה לתואר שני. לאחר הסינון הראשוני מתקיימים ראיונות קבלה אישיים.
  4. לקבלת תואר "מומחה" (המאפשר לעבוד כעצמאי) נדרשת התמחות ומעבר בחינה.
  5. חלק מהפסיכולוגים מועסקים כשכירים (לדוגמא, בצה"ל, שירות התעסוקה), חלק כעצמאיים (בעיקר כפסיכולוגים קליניים), וחלק משלבים בין משרה חלקית כשכיר והשלמה כעצמאי (לדוגמא חצי משרה בשירות פסיכולוגי-חינוכי של העירייה וחצי בפרקטיקה פרטית).
  6. יש אפשרויות רבות להתקדמות מקצועית.
 
איפה אפשר ללמוד פסיכולוגיה לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע פסיכולוגיה?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים