יועץ השקעות

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - יועץ השקעות
עיקר עבודתם של יועצי השקעות ויועצי פנסיה היא בשוק ההון. שוק ההון הוא השוק לניירות ערך, המתחלק לשוק המניות ושוק האג"ח (אגרות חוב). שוק ההון מאפשר לחברות ולממשלה לגייס הון מהציבור, בדרך כלל לטווחים ארוכים. שוק ההון הוא מערכת מורכבת שכוללת את הבנקים, ומוסדות פיננסיים אחרים (חברות ביטוח, קרנות הנאמנות וקופות הגמל), אשר קשורים ביניהם באמצעות מערכות תקשורת ממוחשבות לצורך קיום אפקטיבי ויעיל של ענייניהם העסקיים.
 
הבורסה לניירות ערך תופסת מקום מרכזי בשוק ההון והיא למעשה טבורו של השוק. עם זאת, שוק ההון עצמו הוא רחב היקף וחורג הרבה מעבר לפעילותה של הבורסה, כלומר העסקאות שנעשות בשוק הפיננסי מתבצעות הן בבורסה והן מחוצה לה.
 
יועץ השקעות הוא אדם בעל רישיון "יועץ השקעות" מטעם הרשות לניירות ערך בדרך כלל הם מצויים בקרב בוגרי לימודי כלכלה. בישראל, עיקר הייעוץ בהשקעות ניתן על ידי נציגי הבנקים ובתי ההשקעות, וכן מספר מצומצם של יועצי השקעות שעובדים באופן עצמאי. החוק מחייב את יועץ ההשקעות לפעול לטובת הלקוח על פי צרכיו. החל משנת 1997 חלה חובת רישוי על כל מי שמעוניין לעסוק בייעוץ השקעות או בניהול תיקי השקעות. אדם יכול לעבוד: כיחיד, כעובד בחברה בעלת רישיון למתן ייעוץ או בחברה בעלת רישיון מנהל תיקים שעוסקת גם בייעוץ.  אופציה נוספת היא לעבוד כשכיר או שותף בשותפות שהיא בעלת רישיון מנהל תיקי השקעות.
 
יועץ השקעות מוסמך בישראל לא חייב להיות בעל תואר אקדמי. על מנת לקבל רישיון על המועמד לעמוד בהצלחה בחמש בחינות, מתוכן ניתן לקבל פטור על 3 בחינות לכל היותר על סמך לימודים קודמים באחד מהתחומים בהן עוסקות הבחינות. הבחינות הן בתחומים: כלכלה ומנהל עסקים, חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית, ניתוח ניירות ערך ומכשירים פיננסיים, מקצועית ב' (ניהול תיקים).
 
מי שעובר את הבחינות עובר עוד שישה חודשי התמחות עד לקבלת הרישיון. יועצי ההשקעות הם היחידים שרשאים לייעץ ללקוחות בכל הקשור לניירות ערך: על כדאיות ההשקעה, האחזקה, הקנייה או המכירה של מניות, איגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות, אופציות ואפילו קופות גמל. ככלל, על בעלי הרישיון חל איסור החזקה ורכישה של ניירות ערך, מלבד מספר אפשרויות שמפורטות בחוק. הרעיון הוא שבעל הרישיון לא יוכל (ולא יתפתה) להשפיע על תנודת נייר הערך.
 
על פי החוק, ישנם מספר עיסוקים שאינם דורשים רישיון "יועץ השקעות" (או רישיון רשמי אחר). לדוגמה: ייעוץ השקעות (או ניהול תיקי השקעות) לחמישה לקוחות או פחות במהלך שנה קלנדרית אחת,  ייעוץ השקעות בכליי התקשורת, ייעוץ השקעות מחברות כוח אדם בוועדת השקעות או בדירקטוריון לתאגיד בו אדם עובד, ורק לאותו התאגיד, ניהול תיקי השקעות של תאגיד בידי מי שעושה זאת אגב מילוי תפקיד באותו תאגיד או בתאגיד קשור, ייעוץ השקעות או ניהול תיקי השקעות עבור בן משפחה (חשוב לשים לב על איזה בן משפחה מדבר החוק), ניהול על ידי עורך דין, רואה חשבון או יועץ מס, בתנאי ומדובר בפעולות שהוא עושה אגב תפקידו ולא כפעילות עיקרית.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע
  1. יש צורך ברישיון אשר מותנה במעבר בחינה.
  2. נדרשות יכולות מתמטיות ואנליטיות.
  3. נדרשת יכולת ניתוח והערכה בתנאים של אי-וודאות.
  4. יושר, אמינות ורצינות בעבודה מול אנשים.
  5. יחסי אנוש טובים.
 
איפה אפשר ללמוד ייעוץ השקעות ופנסיה ללימודי תעודה
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע יועץ השקעות?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים