הנדסה כימית

 - "מתאים לך?"
המערכת שתעזור לך לדעת בתוך חמש דקות
עד כמה המקצוע שבחרת מתאים לך
אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'
ורק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד
אל תבזבז את הזמן שלך - בדוק כבר עכשיו אם אתה מתאים למקצוע
מערכת "מתאים לך?", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית,
נועדה לעזור לך לבדוק באיזו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתה חושב אכן מתאים לך.
לצורך התחלת התהליך, אנא מלא פרטים אישיים:
* לטלפון זה תשלחנה התוצאות
** ההנחיות וההסברים מנוסחים בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אתכן הסליחה.
אודות המקצוע - הנדסה כימית
מהנדסים כימיים עוסקים בייצור והפקה תעשייתית של חומרים וכימיקלים, לאחר שאלה פותחו בתהליכי מעבדה כדי להפוך אותם לחומר שניתן להשתמש בו ביעילות בתעשייה. ההנדסה הכימית משפיעה על היבטים רבים בחיי היום יום וקשורה למוצרים רבים כמו פולימרים, פלסטיק, תרופות, נפט, חומרי ניקוי, צבעים, דשנים לחקלאות ועוד.  
 
תחום שמשיק ללימודי הנדסה כימית הוא הנדסת חומרים. הן הנדסה כימית והן הנדסת חומרים הינם מקצועות שנלמדים בתור תואר ראשון, ומעניקים מקצוע מבוקש. בתעשייה יש ביקוש רב למחקר של חומרים, לפיתוח חומרים חדשים, ולשילוב בין חומרים באופן שיניב תכונות נחוצות. לשם כך נחוצים מומחים - מהנדסי כימיה ומהנדסי חומרים - שיכירו באופן מעמיק את התכונות הפיזיקאליות והמכאניות של החומרים השונים וידעו לנצלם ביעילות ובאופן שיסייע לפעילות בתעשיות המתקדמות.
 
בהנדסה כימית/הנדסת חומרים נלמדים מקצועות רבים הקשורים למדעי הטבע השונים בכלל ולהנדסה כימית בפרט וכמו כן קורסי מתמטיקה שונים.
 
תחום פעילותו של המהנדס הכימי מגוון ביותר: הוא עשוי לכלול עבודה מעבדתית לפיתוח תהליכים ומוצרים חדשים, תכנון מערכות ופיקוח על הקמתם, ושינוי ושיפור תהליכים בקנה מידה תעשייתי. המהנדס הכימי מתמודד עם אתגרים כמו חיסכון באנרגיה, שמירה על איכות הסביבה וייצור חומרים מגוונים השימושיים בכל תחומי החיים, הן כמוצרים מוגמרים והן כחומרי בסיס לתעשיות אחרות.
 
התעשייה הכימית המסורתית נאלצת להתמודד עם המודעות הגוברת לנושא איכות הסביבה והצורך להתבסס על תהליכים של "כימיה ירוקה". ההתפתחות המדעית והטכנולוגית בתחום הביו-טכנולוגיה, וייצור חומרים חדשים, הביאה להקמת תעשיות חדשות עתירות ידע כגון תעשיית המוליכים למחצה וייצור חומרים המבוססים על ננו-טכנולוגיה.
 
כל התהליכים הללו פותחים אפשרויות תעסוקה חדשות, לכן המהנדסים יוכלו להשתלב במקצועם במקומות תעסוקה מגוונים ורבים, כדוגמת מכוני מחקר ואוניברסיטאות, מפעלי תעשייה לרבות התעשייה עתירת הידע (היי טק), מעבדות, מוסדות להשכלה גבוהה ועוד.
 
מאפיינים ייחודיים של המקצוע:
  1. יכולת מתמטית והבנה של תהליכים כימיים.
  2. יכולת התמודדות עם בעיות ויצירתיות במציאת פתרונות.
  3. יכולת ניתוח המצבים והלימוד העצמי חשובות מאוד.
  4. יש ביקוש רב למהנדסי כימיה וחומרים, לכן יחסית קל למצוא עבודה לאחר סיום הלימודים.
  5. קיימת אפשרות להתמחות במגוון רחב של תחומים.
 
איפה אפשר ללמוד הנדסה כימית לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

אתה נמצא כרגע באמצע תהליך הבדיקה עבור מקצוע
האם ברצונך להחליף בדיקה עבור המקצוע הנדסה כימית?
פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים